65 yaş üstü bireylerin kronik ağrı yönetimiyle ilgili bilgi tutum ve davranışları
Management of chronic pain knowledge, attitudes, and practices in individuals aged 65 and older
  1. Tez No: 910871
  2. Yazar: ELİF SEDA DOĞANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HİCRAN MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yaşlanma süreci bireylerin biyolojik, psikolojik ve sosyal değişiklikler yaşadığı karmaşık bir süreçtir ve bu değişiklikler ağrı algısını ve ağrı yönetimini doğrudan etkiler. Kronik ağrı, yaşlı bireylerde multidisipliner bir ağrı yönetimi yaklaşımını zorunlu kılar. Bu bağlamda, etkili ve güvenli ağrı yönetimi, hem bireylerin sağlık durumunu iyileştirmede hem de sağlık hizmetlerinin yükünü azaltmada kritik bir rol oynar. Bu çalışmada hastanemiz Aile Hekimliği polikliniğine başvuran geriatrik hastaların kronik ağrı yönetimiyle ilgili bilgi düzeyleri, davranışları ve bu özellikleri etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri olup çalışmaya katılmayı kabul eden 181 geriatrik hasta dahil edilmiştir. Katılımcılara demografik bilgiler, akılcı ilaç kullanımıyla ilgili bilgi düzeyleri ve kronik ağrı yönetimi ile ilgili 20 soruluk bir anket ve 24 sorudan oluşan Geriatrik Ağrı Ölçeği yüzyüze yapılmıştır. Verilerin analizi SPSS-30 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda Geriatrik Ağrı Ölçeği ile ağrı düzeyi belirlenen hastaların sosyodemografik özelliklerinin, bilinç düzeylerinin ve tedavi yaklaşımlarının ağrı düzeyine etkisi analiz edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 71,1 ± 5,7 olup %64,6'sı kadın, %35,3'ü erkektir.
Özet (Çeviri)
The aging process is a complex phenomenon characterized by biological, psychological, and social changes, all of which directly influence pain perception and management. Chronic pain in older adults necessitates a multidisciplinary approach to pain management. Effective and safe pain management plays a critical role in improving the health status of individuals and reducing the burden on healthcare services. This study aimed to investigate the knowledge, behaviors, and influencing factors related to chronic pain management among geriatric patients attending the Family Medicine outpatient clinic of our hospital. A total of 181 geriatric patients aged 65 years and above who presented to the Family Medicine outpatient clinic at Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital and consented to participate were included in the study. Participants completed a face-to-face survey consisting of 20 questions about demographic characteristics, knowledge of rational drug use, and chronic pain management, along with the 24-item Geriatric Pain Measure. Data analysis was conducted using SPSS-30 software. The study analyzed the impact of sociodemographic characteristics, levels of awareness, and treatment approaches on the pain levels of patients assessed using the Geriatric Pain Measure. The mean age of participants was 71.1 ± 5.7 years, with 64.6% female and 35.3% male.