Over patolojilerinin pelvik manyetik rezonans görüntülerinin ovaryan adneksiyel görüntüleme raporlama ve veri sistemine (O-RADS) göre değerlendirilmesi
Interpretation of pelvic magnetic resonance images of ovarian masses according to ovarian adnexial reporting and data system (O-RADS)
  1. Tez No: 759837
  2. Yazar: EZGİ YAĞIZ ERTUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE DAMGACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda Mart 2019 – Aralık 2021 tarihleri arasında hastanemizde doku tanısı öncesinde çekilen dinamik olmayan kontrastlı pelvik MRG'leri retrospektif olarak O-RADS MRG sistemine uygun şekilde değerlendirip skorlayarak patoloji sonuçlarıyla karşılaştırdık. Böylece dinamik olmayan görüntülerde elde edilen O-RADS skorlarıyla patoloji sonuçlarının uyumluluklarını değerlendirmeyi amaçladık. Ayrıca aynı görüntülerin aynı araştırmacı tarafından 7 gün sonra, ilk sonuçlara kör şekilde değerlendirmesi sonucunda elde edilecek O-RADS MRG skorlarını ilk sonuçlarla karşılaştırarak O-RADS MRG sisteminin tutarlılığını ve tekrar edilebilirliğini değerlendirdik. MATERYAL ve METOD: Hastane sisteminde yaptığımız tarama sonucunda 18 yaşından büyük, çekim endikasyonu akut karın olmayan ve MR görüntüleri O-RADS MRG sistemi için teknik yeterlilikte olan 125 hastaya ulaşıldı. Araştırmacı değerlendirmeyi araştırmaya dahil edilen MR görüntülerinden sonra elde edilen patolojik tanı, takip görüntülemeler veya hastaya uygulanan tedavilere kör olarak yaptı. Ayrıca ilk değerlendirmenin bitişinden 7 gün sonra MR görüntüleri aynı araştırmacı tarafından ilk değerlendirme sonuçlarına kör olarak tekrar değerlendirildi. Hastaların MR görüntüleri O-RADS skorunu elde etmeye yönelik olarak, O-RADS terimler sözlüğüne ve lezyon tanımlarına bağlı kalınarak değerlendirildi. Dinamik olmayan kontrastlı görüntüde solid doku kontrastlanmasının myometrium kontrastlanmasıyla karşılaştırılma yöntemi için O-RADS MRG Komitesi tarafından sayısal bir sınır belirtilmediğinden karşılaştırma görsel olarak yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastalar histopatolojik olarak %84 oranında benign tanı alırken, %11,2'si invaziv, %4,8'i borderline tanısı aldı. Değerlendirme 1 için Solid bileşen var oranı %20,8, Uniloküle kist oranı %20,8, Multiloküle kist oranı %31,2, Myometriyuma eşit veya az kontrastlanan oranı %12,8, Myometriumdan fazla kontrastlanan oranı %8,0, Yağlı bileşen oranı %8,8, Peritoneal implant oranı %5,6'dır. Değerlendirme 2 için Solid bileşen var oranı %22,4, Uniloküle kist oranı %23,2, Multiloküle kist oranı %26,4, Myometriyuma eşit veya az kontrastlanan oranı %12,8, Myometriumdan fazla kontrastlanan oranı %9,6, Yağlı bileşen oranı %8,8, Peritoneal implant oranı %5,6'dır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: We retrospectively interpreted and scored non-dynamic contrast-enhanced pelvic MRIs performed before tissue diagnosis in our hospital between March 2019 and December 2021 in accordance with the O-RADS MRI scoring system and compared them with the pathology results. Our objective was to evaluate the compatibility of pathology results with O-RADS scores obtained on non-dynamic images. In addition, we evaluated the consistency and reproducibility of the O-RADS MRI system by comparing the O-RADS MRI scores obtained as a result of second interpretation of the same images by the same researcher 7 days later, masked to initial results. MATERIAL AND METHODS: As a result of the screening we performed in the hospital system, 125 patients who were older than 18 years of age, whose imaging indication was not acute abdomen, and whose MR images were technically competent for the O-RADS MRI system were reached. Researcher was masked to; follow-up images, pathological diagnosis or treatment administered to the patient after the interpreted MR images. 7 days after the end of first interpretation, MR images were re-evaluated by the same researcher blinded to the results of the initial interpretation. MRI interpretation of the patients was done in order to obtain the O-RADS score, sticking to the O-RADS lexicon. Since no other method was specified by the O-RADS MRI Committee for comparing solid tissue enchancement with myometrium enchancement in non-dynamic MRI, the comparison was made visually. FINDINGS: Histopathologically, 84% of the patients included in the study were diagnosed as benign, 11.2% were diagnosed as invasive and 4.8% as borderline disease. For interpretation 1; Solid component presence rate was 20.8%, Uniloculated cyst rate was 20.8%, Multiloculated cyst rate was 31.2%, Enchancement equal to or less than myometrium was 12.8%, Enchancement more than myometrium was 8.0%, Fatty component ratio was 8.8%, Peritoneal implant ratio was 5.6%. For interpretation 2; Solid component presence rate was 22.4%, Uniloculated cyst rate was 23.2%, Multiloculated cyst rate was 26.4%, Enchancement equal to or less than myometrium was 12.8%, Enchancement more than myometrium was 9,6%, Fatty component ratio was 8.8%, Peritoneal implant ratio was 5.6%.