Öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumlarının incelenmesi
Examining teachers' attitudes towards distance education
  1. Tez No: 759863
  2. Yazar: TURGAY ÖZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma COVİD-19 pandemi zaman diliminde zorunlu olarak uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin karşılaştığı durumlarının, düşüncelerinin ve tutumlarının neler olduğunu belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin tutum ve görüşlerinin belirlenmesi amacıyla karma yöntem modelinden zenginleştirilmiş (triangulation design) desen kullanılmıştır. Çalışmada nicel çalışmanın örneklemini 2022 yılında Zonguldak ili merkezinde görevli 202 (kadın: 143, erkek: 59) öğretmenden oluşmaktadır. Nitel çalışmanın örneklemi 2022 yılında Zonguldak ilinde görev yapan 10 ( kadın:7, erkek:3) öğretmenden oluşmaktadır. Öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumları ve görüşleri“Uzaktan Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği”,“Kişisel Bilgi Formu”ve yarı yapılandırılmış sorular aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler SPSS 20 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Ayrıca alt problemlerin analizi amacıyla yüzde, frekans, bağımsız gruplar için t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA), Post Hoc testlerden LSD istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Nitel veriler ise betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumlarında (mesleki kıdem, mesleki statü ve öğrenim durumu hariç) istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Mesleki kıdemi 0-5 ve 6-10 sahip öğretmenlerin 16-20 mesleki yıla sahip öğretmenler karşılaştırıldığında 0-5 ve 6-10 mesleki kıdeme sahip öğretmenler lehine, mesleki statü değişkenine göre branş öğretmenler lehine ve öğrenim durumu değişkenine göre lisansüstü mezunu olan öğretmenler lehine anlamlı farklılık vardır. Katılımcıların uzaktan eğitim sürecinde zaman ve mekân sınırlamasını ortadan kaldırdığı için derslerini işleyebildikleri belirtmişlerdir ancak internet ve alt yapı kaynaklı nedeniyle hem öğrencilerin hem de kendilerinin sorunlar yaşadıklarını aktarmışlardır. Bu çalışmanın bulguları uzaktan eğitimin uygulama aşamasında eksiklerin giderilmesinde kullanılabilir. Yükseköğretimde gerçekleştirilen uzaktan eğitime yönelik benzer araştırmalar ileride gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the situations, thoughts and attitudes of the teachers during the distance education process in the time of the COVID-19 pandemic. In the study, a triangulation design design from the mixed method model was used to determine the attitudes and opinions of primary and secondary school teachers. In the study, the sample of the quantitative study consists of 202 (female: 143, male: 59) teachers working in the city center of Zonguldak in 2022. The sample of the qualitative study consists of 10 (female: 7, male: 3 ) teachers working in the province of Zonguldak in 2022. Attitudes and opinions of teachers towards distance education were collected through“Attitude Scale towards Distance Education”,“Personal Information Form”and semi-structured questions. Quantitative data were analyzed with the SPSS 20 statistical program. In addition, percentage, frequency, t-test for independent groups, One-Way Analysis of Variance (One-Way ANOVA), LSD statistical techniques from Post Hoc tests were used for the analysis of sub-problems. Qualitative data were analyzed by descriptive analysis. According to the research findings, it was seen that there was no statistically significant difference in the attitudes of teachers towards distance education (except for professional seniority, professional status and education status). When teachers with 0-5 and 6-10 professional seniority are compared, there is a significant difference in favor of teachers with 0-5 and 6-10 professional seniority, in favor of branch teachers according to the professional status variable and in favor of postgraduate teachers according to the educational status variable. there is difference. They stated that the participants were able to teach their lessons because it removed the time and space limitations in the distance education process, but they stated that both the students and themselves experienced problems due to the internet and infrastructure. The findings of this study can be used to eliminate the deficiencies in the application phase of distance education. Similar studies on distance education in higher education can be carried out in the future.