İçme suyu ile ilgili halkın görüşleri Aksaray örneği
Public opinions on drinking water Aksaray example
- Tez No: 759934
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA IŞIK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda halkın çevre konusundaki farkındalığı geçmişle kıyaslandığında oldukça artmış olması içme suyu kalitesi ile ilgili algılamalarına da yansımıştır. Bu çalışmada Aksaray İli kent merkezinde yapılan bir anket çalışması ile halkın içme suyu ile ilgili tüketim davranışları, algılamaları ve nihayetinde sahip olduğu görüşler tespit edilmiştir. Çalışmada kent merkezinin değişik mahallerinde farklı yaş ve cinsiyetlerde yaklaşık 600 adet anket uygulanmış, anket verileri SPSS programı yardımıyla sayısallaştırılmıştır. Ankete katılanların %40,5'i Helvadere kaynak suyunu, %18,8'i damacana suyunu, %14,7'si arıtma cihazlı musluk suyunu, %13,8'i marketten alınan şişelenmiş suyu ve sadece %12,2'si musluk suyunu tercih ettiğini belirtmiştir. Anket çalışması sonucunda halkın içme suyu kalitesinin %60,2'si kötü kalitede olduğunu düşünmektedir. Ankete katılanlar musluk suyunu içme suyu olarak kullanmama nedeni olarak %48,1'i suyun tadı kötü olduğunu ve %26,2'si hastalık yapar korkusunun olduğunu ifade etmiştir. Musluk suyunun kalitesi ile ilgili değerlendirmelerin genel olarak olumsuz olmasının nedeni organoleptik su kalite parametreleri (özellikle tat) etkisi ve geçmişte kamuoyuna yansıyan norovirüs salgını ve arsenik gibi günümüz su kalitesi problemleri ile doğrudan ilgisi olmayan olayların olduğu düşünülmektedir. Çalışma halkın içme suyunun kalitesi ile ilgili değerlendirmelerini büyük genellikle kendi gözlem ve düşüncelerine göre yaptığı göstermektedir. Su sağlayıcı belediyelerin halkın musluk suyu ile ilgili olumsuz görüş ve algılarını azaltması için suyun kaynağından musluğa gelinceye kadar yapılan uygulamaları kamuoyuna şeffaf bir şekilde sunması ve farklı etkinlikler yapması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that public awareness of the environment has increased considerably compared to the past in recent years, and has been reflected in their perceptions about drinking water quality. In this study, a survey study conducted in the city center of Aksaray province determined the consumption behaviors, perceptions and ultimately the opinions of the people about drinking water. In the study, approximately 600 questionnaires of different ages and genders were applied in different parts of the city center, and the survey data were digitized with the help of the SPSS program. The participants of the survey stated that they preferred 40,5% Helvadere spring water, 18,8% commercial (carboy) water, 14,7% tap water with household purification device, 13,8% bottled water from the market and only 12,2% tap water. According to the survey study, 60,2% of the public think that the quality of drinking water is of poor quality. As a reason for not using tap water as drinking water, the respondents stated that 48,1% of the water has a bad taste and 26,2% have a fear of causing illness. The reasons why the evaluations about the quality of tap water is generally negative are the effects of organoleptic water quality parameters (especially taste) and events such as norovirus outbreaks and arsenic that have no direct relation with and today's water quality problems. The study shows that the public generally evaluates the quality of drinking water according to their own observations and thoughts. In order to reduce the negative opinions and perceptions of the public about tap water, water supply municipalities should transparently present practices from the source of water to the tap and make different activities.