Okul öncesi hışıltılı çocukların klinik özellikleri, astım gelişimini öngören faktörler ve erken solunum fonksiyon testinin önemi
Clinical characteristics of children with preschool wheezing, factors that predict the development of asthma, and the importance of early respiratory function test
- Tez No: 759933
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMANUR KUYUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Okul öncesi dönemde çocuklarda hışıltı atakları gibi astım dışında pek çok hastalıkta görüldüğü için bu yaş grubunda astımın tanısını koymak zor ve uzun takip gerektiren bir süreçtir. Bu dönemde geçirilen hışıltı atakları astım açısından ilk bulgu olabilir ve erken tedavi astım progresyonunu engelleyebilir. Okul öncesi dönemdeki çocuklar spirometrik incelemeye koopere olamadığı için son yıllarda tidal soluma ile impulse osilometri (IOS) yöntemi hışıltılı çocuklarda solunum fonksiyon testi olarak giderek önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, okul öncesi dönemde tekrarlayan hışıltı ile başvuran çocuklarda, demografik, klinik ve laboratuar özelliklerinin belirlenmesi, okul çağına kadar takip edilebilen olgularda hışıltının kalıcılığındaki risk faktörlerinin ortaya çıkarılması ve erken çocukluk döneminde yapılan IOS paremetrelerinin tanıdaki öneminin araştırılmasıdır. Bu çalışmaya Ocak 2010-Temmuz 2017 tarihleri arasında, tekrar eden hışıltı atakları nedeniyle Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Alerji ve İmmünoloji polikliniğine başvuran ve kayıtlarda verileri tam olan 271 hasta alındı. Bu hastaların öykü, klinik, laboratuar ve IOS verileri retrospektif olarak hasta kayıtlarından derlenerek analiz edildi. Okul öncesi dönemde hışıltı ile başvuran ve okul çağı döneminde de takip altında olan 100 hasta ise okul çağında astım kalıcılığı açısından ayrıca analiz edildi. Uzun süreli takip altında olan bu hastalarda okul öncesi dönemdeki klinik özellikler, IOS verileri ve astım prediktif indeksi durumunun okul çağında kesin astım tanısını öngörmedeki yerleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Since it is seen in many diseases other than asthma, such as wheezing attacks in children in the pre-school period, diagnosing asthma in this age group is a difficult process that requires long follow-up. Wheezing attacks in this period may be the first sign in terms of asthma and early treatment may prevent asthma progression. Since preschool children cannot cooperate with spirometric examination, tidal breathing and impulse oscillometry (IOS) method has become increasingly important as a respiratory function test in children with wheezing in recent years. The aim of this study is to determine the demographic, clinical and laboratory characteristics of children presenting with recurrent wheezing in the preschool period, to reveal the risk factors for the persistence of wheezing in cases that can be followed up to school age, and to investigate the importance of IOS parameters in early childhood in the diagnosis. This study included 271 patients who applied to the Pediatric Allergy and Immunology outpatient clinic of Mersin University Faculty of Medicine due to recurrent wheezing attacks between January 2010 and July 2017 and whose records were complete. The history, clinical, laboratory and IOS data of these patients were collected retrospectively from patient records and analyzed. 100 patients who presented with wheezing in the preschool period and were followed up during the school age were also analyzed in terms of asthma persistence at school age. In these patients, who were under long-term follow-up, the clinical features in the preschool period, IOS data and asthma predictive index status were analyzed. In this study, their role in predicting the definitive diagnosis of asthma in the pediatric age group was investigated.