Balıkesir ve İzmir illerindeki kedilerin retrovirus (Feline immunodeficiency virus (FIV), feline leukaemia virus (FeLV) ve coronavirus (feline corona virus (FCOV) enfeksiyonlarının prevalanslarının belirlenmesi
Determination of prevalence of retrovirus (feline immunodeficiency virus (FIV), feline leukaemia virus (FeLV) and coronavirus (feline corona virus (FCOV) infections in Balikesir and Izmir provinces
  1. Tez No: 759937
  2. Yazar: NAZLI AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSOY BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada Balıkesir ve İzmir illerindeki sahipli ve sokak kedilerinde FIV, FeLVve FCoV enfeksiyonlarının moleküler yöntemlerle araştırılmasının yanı sıra söz konusu hastalıklarla ilgili klinik belirtilerin, yaş, cinsiyet, sokak erişiminin olup/olmaması gibi risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırmanın hayvan materyalini Balıkesir ilinde bulunan barınak, özel veteriner kliniği ve üniversite hastanesi ile İzmir ilinde bulunan barınak ve özel veteriner kliniğinden örneklendirilen sağlıklı veya hasta toplam 210 adet kedi oluşturdu. Çalışmaya dahil edilen kedilerin klinik muayeneleri yapıldıktan sonra EDTA'lı tüplere alınan kan örnekleri santrifüj edilerek plazmaları ayrıldı ve 100 μl steril tüplere aktarılıp -80°C'de saklandı. FIV ve FeLV tanıları PCR yöntemi ve FCoV tanısı ise RT-PCR yöntemi ile yapıldı. Çalışmada toplam 210 adet kedinin 11 (%5.2)'inde FIV, 94 (%44.7)'ünde FeLV ve 9 (%4,2)'unda FCoV nükleik asiti pozitif olarak tespit edildi. FIV'li kedilerde klinik bulgu olarak; anemi (p0.05) önemsiz olarak tespit edildi. Balıkesir ve İzmir illerinden çalışmaya dahil edilen hasta ve sağlıklı kedilerin klinik bulguları, sağlık durumu, yaş, yaşam şekli, kısırlaştırma durumu ve cinsiyet bakımından istatistiksel olarak önemli bir fark tespit edilemedi (P>0.05). Sonuç olarak, elde edilen bulgular; ülkemizde Veteriner İç Hastalıkları alanında kedilerde bulunan FIV, FeLV ve FCoV enfeksiyonları hakkında sınırlı moleküler ve klinik bilgiye katkı sağlamıştır. Türkiye'nin batısında sahipli ve sokak kedilerinde, bağışıklığı baskılayıcı olduğu bilinen FIV, FeLV ve FCoV enfeksiyonlarının nispeten yaygın olduğu, FIV ve FCoV enfeksiyonlarına göre FeLV enfeksiyonunun ise daha yaygın olduğu belirlendi. Klinik bulgular, test sonuçları ve literatür analizleri, hasta, genç, sahipsiz, kısırlaştırılmamış ve erkek kedilerin bu virüslerle enfeksiyon için daha yüksek risk altında olduğunu ve virüslerin çeşitli hastalıkların etiyolojisinde rol oynayabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In In this study, it was aimed to investigate FIV, FeLV and FCoV infections in owned and stray cats in Balıkesir and İzmir provinces by molecular methods, as well as to determine the risk factors such as clinical symptoms, age, gender, whether or not street access is available. The animal material of the study consisted of a total of 210 healthy or sick cats, which were sampled from the shelter, private veterinary clinic and university hospital in Balikesir, and the shelter and private veterinary clinic in Izmir. After clinical examination of the cats included in the study, blood samples taken into EDTA tubes were separated from their plasma by centrifugation, transferred to 100 μl sterile tubes and stored at -80°C. FIV and FeLV diagnoses were made by PCR method and FCoV diagnosis was made by RT-PCR method. In the study, 11 (5.2%) of 210 cats were found to be FIV, 94 (44.7%) FeLV and 9 (4.2%) FCoV nucleic acid positive. As a clinical finding in cats with FIV; anemia (p0.05). No statistically significant difference was found in terms of clinical findings, health status, age, lifestyle, neutering status and gender of the sick and healthy cats included in the study from Balıkesir and İzmir provinces (P>0.05). As a result, the results obtained; It has contributed to the limited molecular and clinical information about FIV, FeLV and FCoV infections in cats to the veterinary internal medicine science in our country. It was determined that FIV, FeLV and FCoV infections, which are known to be immunosuppressive, are relatively common in owned cats and stray cats in western Turkey, while FeLV infection is more common than FIV and FCoV infections. Clinical findings, test results and literature analyzes showed that sick, young, stray, unneutered and male cats are at higher risk for infection with these viruses and that viruses may play a role in the etiology of various diseases.