Ailelerin bilinçli internet kullanımı ve fiziksel aktivite yapma düzeylerinin çocuklarda problemli internet kullanımı ve dijital oyun oynamaya etkisinin incelenmesi
Investigation the effects of families' conscious internet usage and physical activity on problematic internet usage and digital game play in children
- Tez No: 759948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma ailelerin bilinçli internet kullanımı ve fiziksel aktivite yapma düzeylerinin çocuklarda problemli internet kullanımı ve dijital oyun oynamaya etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarım tipi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde bir lisede öğrenim gören 14-18 yaş arası olan 661 öğrenci ve ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmanın verileri ebeveynler için“Kişisel Bilgi Formu”,“Young İnternet Bağımlılığı Testi”,“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği Fiziksel Aktivite Alt Boyutu”, öğrenciler için“Kişisel Bilgi Formu”,“Young İnternet Bağımlılığı Testi”,“Adolesan Yaşam Biçimi Ölçeği Fiziksel Aktivite Alt Boyutu”, ve“Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon testi kullanılarak yapılmıştır. Öğrencilerde problemli internet kullanım yaygınlığı %22,5 internet bağımlılığı yaygınlığı %0,6, monotetik tanıya göre riskli oyun bağımlılığı %2,4 politetik tanıya göre ise riskli oyun bağımlılığı % 20,1 olarak saptanmıştır. Öğrencilerin fiziksel aktivite toplam puanı doğrultusunda sıklıkla fiziksel aktivite yapmadıkları, fiziksel aktivite yapma durumu ile problemli oyun oynama ve internet kullanımı arasındaki ilişki incelendiğinde ise; öğrencilerde internet bağımlılığı arttıkça dijital oyun bağımlılığının arttığı, fiziksel aktivite düzeyinin ise azaldığı saptanmıştır. Annelerde problemli internet kullanım yaygınlığı %1,5 internet bağımlılığı yaygınlığı %0,2, babalarda problemli internet kullanım yaygınlığı %2,0 internet bağımlılığı yaygınlığı %0,3 olarak bulunmuştur. Ebeveynlerin fiziksel aktivite toplam puanları doğrultusunda annelerin ve babaların fiziksel aktivite yapma düzeylerinin oldukça düşük olduğu saptanmıştır. Ebeveynlerin ve çocukların fiziksel aktivite yapma durumu, dijital oyun oynama ve problemli internet kullanımları arasındaki ilişki incelendiğinde; ebeveynlerde internet bağımlılığı arttıkça çocuklarda internet bağımlılığı, dijital oyun bağımlılığının arttığı, ebeveynlerde internet kullanım süresi arttıkça çocuklarında internet kullanım süresinin arttığı, ebeveynlerin fiziksel aktivite yapma düzeyleri yükseldikçe çocukların fiziksel aktivite yapma düzeylerinin yükseldiği bulunmuştur. Sonuç olarak ebeveynlerin internet kullanımı ve fiziksel aktivite yapma düzeylerinin çocukların internet kullanımı, dijital oyun oynama düzeylerini etkilediği bu bağlamda da anne ve babaların ekran karşısında geçirdikleri süreyi azaltmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the effects of families' conscious internet use and physical activity levels on children's problematic internet use and digital game play. The research was conducted using the descriptive and correlational design type. The sample of the study consisted of 661 students aged 14-18, studying in a high school in Istanbul and their parents. The data of the study were“Personal Information Form”,“Young Internet Addiction Test”,“Healthy Lifestyle Behaviors Scale Physical Activity Sub-Dimension”for parents,“Personal Information Form”for students,“Young Internet Addiction Test”,“Adolescent Lifestyle Behaviors Scale Physical Activity”. Activity Sub-Dimension“, and ”Digital Game Addiction Scale". Data analysis was performed using Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Spearman correlation test. The prevalence of problematic internet use among students was 22.5%, prevalence of internet addiction was 0.6%, risky game addiction according to monothetic diagnosis was 2.4% and risky game addiction was 20.1% according to polythetic diagnosis. When the relationship between physical activity status, problematic gaming and internet use is examined, the students do not frequently do physical activity in line with the total physical activity score; It was determined that as internet addiction increased in students, digital game addiction increased and physical activity level decreased. The prevalence of problematic internet use in mothers was 1.5%, the prevalence of internet addiction was 0.2%, and the prevalence of problematic internet use in fathers was 2.0% and the prevalence of internet addiction was 0.3%. In line with the physical activity total scores of the parents, it was determined that the physical activity levels of the mothers and fathers were quite low. When the relationship between physical activity status of parents and children, playing digital games and problematic internet use is examined; It was found that as internet addiction increases in parents, internet addiction and digital game addiction increase in children, as internet use time increases in parents, internet use time increases in children, and as physical activity levels of parents increase, physical activity levels of children increase. As a result, it is suggested that parents' internet use and physical activity levels affect their children's internet use and digital game playing levels, and in this context, it is recommended that parents reduce the time they spend in front of the screen.