Özümseme kapasitesi ve bilgi paylaşımının tedarik zinciri yenilikçiliği ve performansı üzerine etkisi
Impact of absorption capacity and knowledge sharing on supply chain ​​innovation and performance
  1. Tez No: 759947
  2. Yazar: KAĞAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Firmaların, hızla gelişen, değişen ve küreselleşen günümüz şartlarında rakipleri ile rekabet edebilmeleri, varlıklarını ve faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için, aynı zamanda tedarik zinciri içerisinde zincirin önemli bir halkası olabilmeleri ve bir bütün halinde çalışabilmeleri için özümseme kapasitelerini ve bilgi paylaşımlarını, tedarik zinciri yenilikçiliklerini ve performanslarını arttırmaları gerekmektedir. Özümseme kapasitesi, bilgi kazanma ve bilgiyi uygun şekilde kullanma ile ilgili olduğundan bilgi paylaşımıyla doğrudan ilişkilidir. Paylaşılan bilginin firmalar ve tedarik zinciri tarafından özümsenmesi de önceki bilgilerin kalitesine ve çalışanların bilgi birikimiyle ilişkilidir. Bilgi paylaşımı ve özümseme kapasitesi, firmaların ve tedarik zincirinin gelişimi ve olumsuzluklara hızlı cevap vermeleriyle doğrudan ilişkili olup, hem firmaların hem de tedarik zincirinin yenilikçiliğini ve performansını etkileyen önemli bir unsurdur. Tedarik zincirinin yenilikçiliğinin artması da tedarik zinciri performansını arttıran önemli bir unsurdur. Firmaların kendilerini geliştirmelerinin tedarik zincirine fayda sağlayacağı gibi, tedarik zincirinin performansının artışı da tedarik zincirinin paydaşlarına fayda sağlamaktadır. Bu çalışma, firmaların özümseme kapasitelerinin ve bilgi paylaşımlarının, hem birbirlerine hem de tedarik zinciri yenilikçiliğine ve tedarik zinciri performansına ayrı ayrı birbirlerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, Kocaeli'nde faaliyet gösteren 194 tane firmanın orta ve üst düzey yöneticilerden anket yoluyla veri toplanmıştır. Her bir kavramın birbirini doğrudan etkilediği ve olumlu sonuçlar doğurduğunu görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly developing, changing and globalizing conditions, companies need to increase their absorptive capacity and information sharing, supply chain innovation and performance so that they can compete with their competitors, continue their existence and activities, and also be an important link in the supply chain and work as a whole. required. Since absorptive capacity is related to gaining knowledge and using knowledge appropriately, it is directly related to knowledge sharing. The assimilation of shared information by firms and their supply chain is also related to the quality of previous information and the knowledge of employees. Information sharing and absorptive capacity is directly related to the development of companies and their supply chain and their rapid response to adversity, and is an important factor that affects the innovation and performance of both companies and their supply chain. Increasing the innovativeness of the supply chain is also an important factor that increases the supply chain performance. As companies improve themselves will benefit the supply chain, the increase in the performance of the supply chain also benefits the stakeholders of the supply chain. This study examines the effects of firms' absorptive capacity and knowledge sharing, both on each other and on supply chain innovation and supply chain performance separately. For this purpose, data were collected from middle and senior managers of 194 companies operating in Kocaeli through questionnaires. It is possible to see that each concept directly affects each other and produces positive results.