Sermaye yapısının firma finansal performansına etkisi: Türkiye ve Almanya imalat sektörü araştırması
The effect of capital structure on firm financial performance: A study on the manufacturing sector in Turkey and Germany
  1. Tez No: 759949
  2. Yazar: ABDİRAHMAN RASHİD MOALINAHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sermaye yapısı kararlarının firmaların faaliyetlerini başarılı bir şekilde devam ettirebilmeleri, büyütmeleri ve finansal yapılarını güçlü tutmaları açısından ciddi öneme sahip olduğu için son zamanlarda araştırmacıların odak noktası olmuştur. Bu çalışma farklı piyasalarda işlem gören imalat sektörü firmalarının sermaye yapısı ile firma finansal performansı arasındaki ilişkiyi incelenmek ve karşılaştırılmak amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye Borsası ve Almanya Borsasında faaliyet gösteren imalat sektörü firmalarının 2011-2020 arasındaki dönemine ilişkin verileri kullanılmıştır. İlgili dönem aralığında Türkiye Borsasında 105, Almanya Borsasında ise 39 imalat firmasının verisine kesintisiz bir şekilde ulaşılmıştır. Sermaye yapısı ile firma finansal performansı arasındaki ilişki ele alınmak amacıyla, veri setine uygun olarak iki farklı yöntem kullanılması tercih edilmiştir. Panel veri analizi açısından Tahmin edilen modellerin her ikisinde karlılık ile toplam ve uzun vadeli borç oranları arasında negatif ilişki görülerken; firma büyüklüğü ve büyüme oranı arasında Türkiye ve Almanya firmalarında pozitif ilişki bulunmuştur. Fakat TBO modelinde varlık yapısı değişkeni ile toplam borç oranı arasında negatif, UVBO modelinde ise ilgili değişkenle uzun vadeli borç oranı Türkiye ve Almanya firmalarında pozitif yönlü bir ilişki gözlenmiştir. Hızlandırılmış toplamsal kantil regresyon analizi sonuçlarına göre ise tahmin edilen modellerin her ikisinde karlılıkla toplam ve uzun vadeli borç oranları arasında negatif ve doğrusal olmayan ilişki bulunurken; firma büyüklüğü ve büyüme oranları ile ilgili değişkenler arasında Türkiye ve Almanya firmalarında pozitif ve doğrusal olmayan ilişki bulunmuştur. Türkiye firmaları için varlık yapısı değişkeni ile uzun vadeli borç oranı arasında nispeten pozitif, aynı değişken ile toplam borç oranı arasında nispeten negatif ve doğrusal bir ilişki görülmektedir. Almanya firmaları için de varlık yapısı değişkeni ile toplam ve uzun vadeli borç oranı arasında pozitif ve doğrusal olmayan bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Capital structure has been the focus of researchers since capital structure decisions are crucial for businesses to effectively continue operations, expand, and maintain sound financial structures. This study aims to examine and compare the relationship between capital structure and the financial performance of manufacturing sector firms operating in different markets. For this purpose, data from manufacturing sector companies listed on the Turkish Stock Exchange and the German Stock Exchange from 2011 to 2020 were used. Data from 105 manufacturing companies listed on the Turkish Stock Exchange and 39 on the German Stock Exchange were continuously accessible during the relevant period. In accordance with the data set, two different techniques were applied to model the relationship. With regards to panel data analysis, while there is a negative relationship between profitability and total and long-term debt ratios in both estimated models, a positive relationship was found between the company size and growth variables for Turkish and German firms. However, in Turkey and German firms, there was a negative relationship between the asset structure variable and the total debt ratio in the TBO model and a positive relationship between the related variable and the long-term debt ratio in the UVBO model. According to the findings of the fast calibrated additive quantile regression analysis, there is a negative and non-linear relationship between profitability and total and long-term debt ratios in both estimated models, and a positive and non-linear relationship was found between the company size and growth variables in both Turkish and German firms. It was discovered that the asset structure variable has a slightly positive and linear relationship with long-term debt ratios and a slightly negative relationship with total debt ratios for Turkish firms. For German firms, it was observed that the relationship between the asset structure variable and the total and long-term debt ratio is positive and non-linear.