Sosyal bilgiler öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine ve bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlamasına yönelik öz-yeterliliklerinin incelenmesi
Review of self-competencies for teachers of social information for integration education and individualized education program
  1. Tez No: 759950
  2. Yazar: ELİF FİDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİME ARZU GÜNGÖR AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada sosyal bilgiler öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine ve bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlamalarına yönelik öz-yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden sosyal bilimlerde sıkça kullanılan araştırma modeli tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2020-2021 eğitim öğretim yılı Zonguldak İlinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan toplam 201 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Umesh Sharma, Tim Loreman ve Chris Forlin (2011) tarafından geliştirilip Adem Bayar (2015) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan“Kaynaştırma Uygulamalarında Öğretmen Yeterliği Ölçeği (KUÖYÖ)”, İlik ve Sarı (2018)'in“Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) Öğretmen Yeterliliği Ölçeği (ÖBEPYÖ)”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma elde edilen veriler SPSS 24 istatiksel veri analiz programı ile çözümlenmiştir. Verilerin karşılaştırılmasında bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (One –way ANOVA) ve Sheffe Testi kullanılmıştır. Araştırmada sosyal bilgiler öğretmenlerinin kaynaştırma uygulamalarına yönelik öz-yeterlilik inanç düzeylerinin meslekteki kıdem yılı ve üniversitede özel eğitim ile ilgili eğitim almış olma değişkenlerine göre istatistiksel olarak farklılaştığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Katılımcıların BEP yönelik öz-yeterlik ölçeği puanları BEP ile ilgili hizmet içi eğitim alma, üniversitede özel eğitim ile ilgili eğitim alma, öğretmeni olduğu sınıfta kaynaştırma öğrencisi isteme açısından anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the self-efficacy levels of social studies teachers for integration education and individualized education program preparation. In the study, one of the quantitative research methods, the research model screening method, which is often used in social sciences, was used. The participants of the study are a total of 201 social studies teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education in Zonguldak Province for the 2020-2021 academic year. As a data collection tool in the research;“The Scale of Teacher Competence in Integration Education”developed by Umesh Sharma, Loreman, Tim and Chris Forlin (2011) and adapted to Turkish by Adem Bayar (2015) and“Individualized Education Program Teacher Proficiency Scale”developed by İlik and Sayı (2018) and“Personal Information Form”by the researcher was used. The data obtained from the research were analyzed with SPSS 24 statistical data analysis program. Independent samples t-test and one–way analysis of variance (One-way ANOVA) and Sheffe Test were used to compare the data. In the study, it was concluded that the self-efficacy belief levels of social studies teachers for integration education differed statistically according to the variables of seniority year in the profession and having received special education education at the university. The self-efficacy scale scores of the participants for IEP showed a significant difference in terms of receiving in-service training related to IEP, receiving special education-related training at the university, requesting integration students in the classroom.