KOAH akut alevlenmelerinde entegre pulmoner indeks (EPI) değerinin klinik ciddiyet ile korelasyonu
Correlation of integrated pulmonary index (EPI) value with clinical severity in copd acute exacerbations
  1. Tez No: 759957
  2. Yazar: FATMA NUR KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH ÇIKRIKÇI IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Entegre Pulmoner İndex (EPI), end tidal karbondioksit (ETCO2), solunum sayısı, oksijen satürasyonu (SpO2) ve nabız sayısını birleştiren matematiksel bir algoritma olup, hastanın solunumsal durumunu basit ve hızlı bir şekilde değerlendirmeyi sağlar. Bu çalışmada Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) akut alevlenme ile acil servise başvuran hastalarda mevcut prognostik skorlar ile EPI değerinin korelasyonunu ve EPI değerinin prognozu öngörmedeki değerliliğini incelemek amaçlanmıştır. MATERYAL METOT: Çalışmamız çok merkezli ve prospektif gözlemsel olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya 1 Ağustos 20210- 1 Haziran 20221 tarihleri arasında acil serviste KOAH akut alevlenme tanısı alan hastalar dahil edildi. Hastaların Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) sınıflamasına göre alevlenme ciddiyetleri, CURB-65, BAP-65 ve DECAF skorları ile EPI değerleri kaydedildi. EPI değerinin diğer skorlar ile korelasyonu ve GOLD ciddiyet sınıflamasına göre hafif akut alevlenmeleri saptamada tanısal değerliliği incelendi. Daha sonra CURB-65 skoru ile EPI değeri kombine edilerek CURB-EPI olarak isimlendirdiğimiz yeni bir skor oluşturuldu. CURB-EPI skorunun hafif alevlenmeleri saptamada tanısal değerlilikleri incelendi. BULGULAR: Çalışma toplam 110 hasta ile gerçekleştirildi. GOLD sınıflamasına göre hastaların 43'ü (%39,1) hafif alevlenme, 43'ü (%39,1) orta şiddette alevlenme, 24'ü (%21,8) şiddetli alevlenme olarak değerlendirildi. Hafif alevlenmelerin saptanmasında EPI değeri için AUC değeri 0,893 (%95 GA; 0,831-0,954) saptandı. CURB-65 skorunun hafif alevlenmelerin saptanmasında AUC değeri 0,774 (%95 GA; 0,681-0,867) bulundu. EPI ve CURB-65 hafif alevlenmelerin saptanmasında DECAF ve BAP-65 skorlarına göre daha iyi prediktif değere sahipti. CURB-EPI skoru ise hafif alevlenmelerin saptanmasında AUC değeri 0,909 (%95 GA; 0,854-0,963) ile en iyi prediktif değere sahipti. SONUÇ: EPI değerinin hafif KOAH akut alevlenmelerin saptanmasında iyi bir prediktif değere sahip olduğunu, CURB-65 ile kombine kullanımında ise prediktif değerinin yükseldiğini saptadık. CURB-EPI skorunun KOAH akut alevlenme hastalarında taburculuk kararında yol gösterici olabileceğini düşünmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER: Entegre Pulmoner İndeks, CURB-65, KOAH akut alevlenme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION AND AIM: The Integrated Pulmonary Index (EPI) is a mathematical algorithm that combines end tidal carbon dioxide (ETCO2), respiratory rate, oxygen saturation (SpO2) and pulse rate. It provides a simple and quick assessment of the patient's respiratory status. In this study, we aimed to examine the correlation between current prognostic scores and EPI value in patients admitted to the emergency department with acute exacerbation of Chronic Obstructive Pulmonary Disesase (COPD), and the diagnostic value of using EPI in combination with other scores in determining patients who can be discharged. MATERIAL METHOD: This study was conducted as a multicenter and prospective observational study. Patients who presented to the emergency department with a prediagnosis of COPD acute exacerbation between August 1, 2021 and June 1, 2022 were included in the study, while patients whose final diagnosis was not acute exacerbation of COPD were excluded from the study. Exacerbation severity, CURB-65, BAP-65 and DECAF scores and EPI values were recorded according to the Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) classification. The correlation of EPI value with other scores and its diagnostic value in detecting mild acute exacerbations according to GOLD severity classification were examined. Then, a new score, which we named CURB-EPI, was created by combining the CURB-65 score and the EPI value. The diagnostic value of the CURB-EPI score in detecting mild exacerbations was examined. RESULTS: The study was carried out with a total of 110 patients. According to the GOLD classification, 43 (39.1%) patients were evaluated as mild, 43 (39.1%) moderate, and 24 (21.8%) severe exacerbations. The AUC value for the EPI in detecting mild exacerbations was 0.893 (95% CI; 0.831-0.954). The AUC of the CURB-65 score for detecting mild exacerbations was 0.774 (95% CI; 0.681-0.867). EPI and CURB-65 had better predictive value in detecting mild exacerbations than DECAF and BAP-65 scores. The CURB-EPI score, on the other hand, had the best predictive value for detecting mild exacerbations, with an AUC of 0.909 (95% CI; 0.854-0.963). CONCLUSION: We found that the EPI value has a good predictive value in the detection of mild COPD acute exacerbations, and its predictive value increases when used in combination with CURB-65. We think that the CURB-EPI score can be a guide in the decision of discharge in patients with acute exacerbation of COPD. KEYWORDS: Integrated Pulmonary Index, CURB-65, COPD acute exacerbation