İnşaat sektöründe tedarik yönetimi ve tedarikçi seçim yaklaşımları
Supplier management in supplier selection approaches in the construction sector
  1. Tez No: 759972
  2. Yazar: TARIK YURDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDA KÖMÜRLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnşaat projelerinde artan maliyeteler nedeniyle firmalar işlerinde proje yönetimine yer vererek yaşanması muhtemel problemleri en aza indirmeye çalışmaktadır. Projeyi talep eden müşteri beklentilerinin projeye özgü olması nedeniyle şirketler sürekli kendilerini geliştirmek durumunda kalmaktadır. Projelerdeki artan çeşitlilik beraberinde ihtiyaç duyulan ürün ve hizmet çeşitliliğini de arttırmaktadır. Tedarik yönetimi de tam olarak bu aşamada devreye girmektedir. Projenin süreci boyunca ihtiyaç duyacağı ürün veya hizmetlerin dâhili sırasında yaşanması muhtemel risklerin değerlendirmesini yaparak gerektiği yerde müdahale edilmesine olanak sağlamaktadır. Tedarik yönetimi projenin planlama aşamasından müşteriye teslimine kadarki her sürecine uygun girdileri doğru değerlendirme araçları ile veri haline getirerek proje yöneticisinin elinde somut bilgilerin oluşmasında başrol oynamaktadır. Bu çalışmada tedarik yönetiminde en büyük etken olan tedarikçilerin proje sürecine dâhili, dâhil olduktan sonraki süreci ve projeden ayrılma süreçleri detaylıca ele alınmıştır. Literatür taramasında proje yönetimi, tedarik yönetim süreci, tedarikçi ve tedarikçi ile olan ilişkilerin anlatımlara yer verilmiştir. Alan çalışmasında ise tedarikçi seçimlerinin projeye ne denli uyumlu olduğuna dair verilerin Analitik Hiyerarşi Prosesi modeliyle matematiksel değerlendirmelere dayandırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın son aşamasında; tedarikçi portföyünün proje hedeflerine uygunlukları karşılaştırılarak yapılan veya yapılacak tercihlere yön verilmesi hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Yazılan tezde tedarik yönetimi, tedarikçi seçimleri, tedarikçi yaklaşımları ve tedarikçinin proje sürecindeki yönetimi hakkında anlatımlar yapılarak; tedarikçinin nasıl seçileceği, tedarikçinin zayıf ve güçlü yönleri saptanarak yapılması gerekenler ve süreç içerisinde tedarikçi- diğer tedarikçi veya tedarikçi- proje yöneticisi ilişkilere yön vermesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing costs in construction projects, companies try to minimize possible problems by applying project management in their works. Regarding that the expectations of the client, who demands the project, are specific to the project, companies have to continuously develop themselves. Increasing diversity in projects also increases the variety of products and services needed. Supply management comes into play at this stage. It provides the opportunity to intervene where necessary by evaluating the possible risks that may be experienced during the inclusion of the products or services that will be needed throughout the project. Supply management plays a leading role in the formation of concrete information in the hands of the project manager by transforming the appropriate inputs into data with the right evaluation tools, from the planning stage of the project to the delivery to the customer. This study discusses the involvement of the supplier, who is the major agent in supply management, in the project processes, the process after being involved, and the processes of leaving the project in detail. In the literature review, descriptions of project management, supply management process, supplier and relations with the supplier are included. In the field study, aligning the data on how compatible the supplier selections are with the project, using mathematical evaluations with Analytical Hierarchy Process is aimed. In the last section of this study, there are several evaluations as an effort to lead the current or past choices by comparing the convenience of the supplier portfolio with project aims. This study aims to provide guidance for supplier selection, steps to follow after determining the weak and strong aspects of the supplier, and management of relations with the supplier and relationships between suppliers, via explaining supply management, supplier selection, supplier approaches, and the management of the supplier in the project.