TS EN 746-2 standartlarına göre yakmanın sağlanması amacıyla brülör kontrol ünitesinin tasarlanması ve geliştirilmesi
Design and development of burner control unit to provide combustion according to TS EN 746-2 standard
- Tez No: 759973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSOY KELEBEKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Yanma ve Yakıtla Çalışan Sistemler İçin Güvenlik Kuralları standardı TS EN 746-2 ve Gaz veya Sıvı Yakan Cihazlar ve Fırınlar İçin Otomatik Bek Kumanda Sistemleri standardı EN 298 gereklilikleri ve endüstride kullanılan çeşitli yakma sitemlerinin özellikleri referans alınarak brülör kontrol ünitesi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla çalışmada Endüstriyel Yakma Sistemlerinin ana yapısı sunulmuş ve endüstride kullanılan farklı markalara ait brülör kontrol üniteleri incelenmiştir. Gerçekleştirilen brülör kontrol ünitesi tasarımının endüstride kullanılabilmesi amacıyla brülör kontrol ünitesi sistemleri için referans olan TS EN 746-2 ve ilgili standardın referans aldığı EN 298 standartlarının tasarım için kritik olan başlıkları çalışma içinde sunularak sistemin tasarımı ilgili gereklilikler ışığında yapılmış ve sistem üretilmiştir. Çalışmada tasarlanan brülör kontrol ünitesi, kontrol ünitesi ve alev sensörü ünitesi olmak üzere 2 kısımdan oluşmaktadır. Tasarlanan brülör kontrol ünitesi STM32F103C8T6 serisi mikrodenetleyici kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan kart 3 boyutlu yazıcı ile tasarlanan bir kutunun içine monte edilmiştir. Kutu üzerinde brülör kontrol ünitesine akuple olarak çalışan bir OLED ekran, 2 adet buton ve 3 adet soket mevcuttur. Sistemdeki arıza durumlarının, çalışma bildirimlerinin tamamı OLED ekranı üzerinden görülebilmektedir. İstenildiği takdirde cihaz üzerinde yer alan start ve reset butonları ile OLED ekran üzerinden istenilen parametre görüntülenebilmekte ve TS EN 746-2 ve EN 298 standartlarının gereklilikleri olan güvenlik süreleri kontrol edilecek brülör ünitesine bağlı olarak ayarlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the burner control unit was designed and realized with reference to the requirements of the Safety Rules for Combustion and Fuel Operated Systems standard TS EN 746-2 and the Automatic Burner Control Systems for Gas or Liquid Burning Devices and Furnaces standard EN 298 and the features of various combustion systems used in the industry. For this purpose, the main structure of Industrial Combustion Systems has been presented and the burner control units of different brands used in the industry have been examined. In order for the realized burner control unit design to be used in industry, TS EN 746-2, which is the reference for burner control unit systems, and EN 298 standards, which are referenced by the relevant standard, are presented in the study, and the design of the system has been made in the light of the relevant requirements and the system has been produced. The burner control unit designed in the study consists of 2 parts, the control unit and the flame sensor unit. The designed burner control unit is implemented using STM32F103C8T6 series microcontroller. The designed card is mounted inside a box designed with a 3D printer. There is an OLED display, 2 buttons and 3 sockets working in conjunction with the burner control unit on the box. All fault conditions and operating notifications in the system can be seen on the OLED screen. If desired, the desired parameter can be displayed on the OLED screen with the start and reset buttons on the device, and the safety times, which are the requirements of TS EN 746-2 and EN 298 standards, can be adjusted depending on the burner unit to be controlled.