Prediction of energy performance gap in buildings with machine learning algorithms
Makine öğrenme algoritmalarıyla binalarda enerji performans farkının tahmini
  1. Tez No: 759981
  2. Yazar: DERYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT TANYER, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Enerji performansı farkı, hükümetlerin yabancı enerji kaynaklarına bağımlılığı azaltmalarının yanı sıra, politika yapıcıların binaların çevresel etkilerini azaltma konusundaki gelecekteki hedeflerinde başarılı olmaları için engeller sunuyor. Binalardaki enerji performans farkının nedenleri, azaltılması veya nicelleştirilmesine odaklanan önemli araştırmalara rağmen, geçmişte karar vericileri olası bir performans boşluğu hakkında bilgilendirecek yöntemlere çok az ilgi gösterilmiştir. Bu tür çalışmalar, binalarda beklenen enerji performans seviyelerine ulaşmak için karar vericilerin eylemlerini ve stratejilerini değiştirebilir. Bu araştırma, bina yaşam döngüsü boyunca meydana gelen proje riskleri nedeniyle performans farkı oluştuğu fikrini desteklemektedir. Bu nedenle araştırma, binalardaki enerji performans farkını proje riskleri merceğinden incelemiş ve performans farklarının tahmininde makine öğrenimi sınıflandırma tekniğinin potansiyelini ortaya koymuştur. Araştırmanın amacına ulaşmak için, ilk olarak, literatür taraması ve altı enerji verimli bina üzerinde çalışan 11 uzmanla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapıldıktan sonra kavramsal bir performans farkı çerçevesi önerilmiştir. Daha sonra çerçeve, veri toplama için web tabanlı bir anket olarak tasarlanmıştır. Web tabanlı anket kullanılarak toplam 77 binanın performans farkı ve proje riskleri hakkında bilgi toplanmıştır. Son olarak, bu veri seti kullanarak, dört makine öğrenimi sınıflandırma algoritmasının (1) Naïve Bayes, (2) KNN, (3) SVM, (4) Random Forest performansı, altı performans metriğine dayalı olarak en iyi tahmin modelini bulmak için karşılaştırılmıştır (Doğruluk, kappa istatistiği, kesinlik, geri çağırma, F-skoru ve AUC). Enerji performans farkı tahmin problemi binaların ısıtma talebi ve elektrik talebine odaklanarak incelenmiştir. İlk olarak, pozitif ve negatif performans farkı gösterebilecek vakaları ayırt etmek için veri kümeleri incelenmiştir (ikili sınıflandırma problemi). Bunu takiben, düşük (% 0-15), orta (% 15,1-40) ve yüksek (% 40,1-90), kategorileri kullanılarak binalardaki performans farkı seviyesini tahmin etmek için daha küçük veri kümeleri incelenmiştir (çok sınıflı sınıflandırma problemi). Sonuçlar, Naive Bayes'in sınıflandırma problemlerinin çoğunda en iyi sınıflandırma doğruluğunu verdiğini göstermektedir. KNN, elektrik performans farkı tahmini için en yüksek doğruluğu (%79,00) gösterirken, Naïve Bayes, ikili sınıflandırmada ısıtma performans farkı tahmini için önerilen (%72,50 doğruluk) algoritmadır. Ayrıca çok sınıflı sınıflandırmada Naïve Bayes pozitif elektrik performans farkı için %77,08 doğruluk elde ederken, SVM pozitif ısıtma performans farkı tahmini için %76,04 doğruluk elde etmiştir. Son olarak, çok sınıflı sınıflandırmada Naïve Bayes, negatif elektrik performans farkı ve ısıtma performans farkını çözmek için sırasıyla %83,85 ve %71,81 doğruluk sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The energy performance gap presents obstacles for governments to reduce dependency on foreign energy sources, as well as for policymakers to be successful in future ambitions about reducing the environmental impacts of buildings. Although considerable research focused on the reasons, reduction, or quantification of the energy performance gap in buildings, little attention has been given in the past to methods that would inform decision makers about a likely performance gap. Such studies could change the actions and strategies of decision makers to achieve expected energy performance levels in buildings. This research supports the idea that performance gap occurs due to project risks occurring during the building life cycle. Therefore, the research examined the energy performance gap in buildings through the lens of project risks and demonstrated the potential of the machine learning classification technique in the prediction of performance gaps. To achieve the aim of the research, first, a conceptual performance gap framework was proposed after a literature review and conducting semi-structured interviews with 11 experts working on six energy-efficient buildings. Later, the framework was designed as a web-based survey for data collection. Information about the performance gap and project risks of a total of 77 buildings was collected using the web-based survey. Lastly, using this dataset, the performance of the four machine learning classification algorithms (1) Naïve Bayes, (2) KNN, (3) SVM, and (4) Random Forest were compared to find the best prediction model based on six performance metrics (Accuracy, kappa statistic, precision, recall, F-measure, and AUC). Energy performance gap prediction problems were studied focusing on the heating demand and electricity demand of buildings. First, datasets were studied to distinguish cases that might show a positive and negative performance gap (binary classification problem). Following that, smaller datasets were studied to predict the level of performance gap in buildings using the following categories, low (0-15%), medium (15.1-40%), and high (40.1-90%), (multi-class classification problem). The results indicate that Naïve Bayes gives the best classification accuracy on the majority of the classification problems. While KNN shows the highest accuracy for electricity performance gap prediction (79.00%), Naïve Bayes is the suggested algorithm for heating performance gap prediction (72.50% accuracy) to solve binary classification. Moreover, in multi-class classification, while Naïve Bayes achieved an accuracy of 77.08% for positive electricity performance gap, SVM achieved an accuracy of 76.04% for positive heating performance gap prediction. Lastly, in multi-class classification, Naïve Bayes provided an accuracy of 83.85% and 71.81% to solve the negative electricity performance gap and heating performance gap, respectively.