Yeşil bina uygulamalarında çeşitli ülkelerin sağladığı yapısal ve finansal teşviklerin karşılaştırılması ve Türkiye'ye yönelik öneriler
Comparison of structural and financial incentives provided by various countries in green building applications and recommendations for Turkey
- Tez No: 760006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDA KÖMÜRLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çevre sorunları son yıllarda giderek artış göstermiş olup, toplumlar bu konunun önemini gün geçtikçe daha fazla anlamaktadır. Bunun başlıca nedeni, çevre sorunlarının insan hayatını ciddi derecede tehdit ediyor olmasıdır. Nüfus artışı, sanayileşme, küreselleşme ve teknolojideki gelişmeler sonucu enerjiye ve doğal kaynaklara olan talebin artması, beraberinde yenilenemeyen enerji kaynaklarında azalmayı meydana getirmiştir. Bu sorunlar zaman içinde toplumu yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmektedir. Bu doğrultuda gelecek kuşaklara sağlıklı bir dünya bırakabilmek için yaşamımıza sürdürülebilirlik kavramı girmiştir. İnşaat alanında da sürdürülebilir, yeşil veya ekolojik gibi farklı isimlerle karşılaştığımız binalar, doğaya verilen hasarı minimumda tutmak amacıyla çeşitli ülkeler tarafından yeşil bina sertifika sistemi çalışmalarının yapılmasına sebebiyet vermiştir (Kömürlü, 2018). Bu çalışmada öncelikle sürdürülebilirlik kavramı açıklanmış olup, yeşil bina tanımı üzerinden yola çıkarak, yeşil binada maliyet kavramı anlatılmıştır. Dünya'da uygulanan sürdürülebilir yeşil bina sertifika sistemleri ve Türkiye'deki yeşil bina sertifika sistemleri incelenmiştir. Teşviklerin ülkelere göre kullanım yaygınlıkları tablo haline getirilip, mali ve mali olmayan şekilde gruplara ayrılmıştır. Türkiye'de diğer Amerika ve Avrupa ülkelerine göre çok az örneği bulunan ve maliyet açısından teşvik örneklerinin yetersizliği bu çalışmanın nedenini oluşturur. Yapılan maliyet karşılaştırmaları, yeşil bina sertifika örnekleri ve devlet-banka bazında verilen teşviklerle; Türkiye'de yeşil bina üretiminin ve uygulanan teşviklerin yaygınlaşması amaçlanmıştır. Bu nedenle yeşil bina üretiminin arttırılması amacıyla bazı çalışmalar yapılması gerektiği sonucuna varılarak, çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Environmental problems have been increasing in recent years, and societies understand the importance of this issue more and more every day. The main reason for this is that environmental problems seriously threaten human life. The rapid increase in demand for natural resources and energy as a result of population growth, industrialization, globalization and rapid progress in technology has led to a decrease in non-renewable energy sources. These problems lead society to renewable energy sources over time. As a result of this, the concept of sustainability has entered our lives in order to leave a healthy world for future generations. In the construction sector, it has also come up with various names such as green, sustainable and ecological, and has led to the development of green building certification systems by various countries in order to minimize the damage to the environment (Komurlu, 2018). In this study, firstly, the concept of sustainability is described and the concept of cost in green building is explained based on the definition of green building. Green building certification systems applied in the world and green building certification systems in Turkey have been examined. The prevalence of incentive use by country is tabulated and divided into financial and non-financial groups. There are very few examples of incentives in Turkey compared to other American and European countries, and the lack of examples of incentives in terms of cost is the reason for this study. It is aimed to expand the production of green buildings and incentives applied in Turkey, via cost comparisons, examples of green building certificates, and incentives provided on a state bank basis. For this reason, it was concluded that some studies should be done in order to increase the production of green buildings, and various suggestions were made.