Urban collision: An analysis of the built form in the case of İslamabad and Rawalpindi, Pakistan
Kentsel çakışma: İslamabad ve Ravalpindi - Pakistan örneğinde kentsel form çözümlemesi
  1. Tez No: 760005
  2. Yazar: HAREEM FALAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGU ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Geleneksel olarak şehirler aşamalı olarak evrimleşmiştir, ancak şehirciliğe modern yaklaşım, yeni bir kentsel ütopyanın bütünsel (total) yaratımını idealize ederek ve çoğu durumda mevcut kentsel bağlamı ve tarihselliği göz ardı ederek bu evrim sürecinde bir kırılma yaratır. Modern mimari ve kentsel tasarım pratiğinin ortaya çıkardığı yeni yapı tipolojileri nedeniyle modern ve geleneksel dokular arasında morfolojik olarak karşıt bir ilişki ortaya çıkmaktadır. Bu, en çok modern gelişmelerin geleneksel kent dokusuyla buluştuğu kent çeperlerinde gözlemlenebilir. Bu bağlamda 'arada kalmış' alanlar olarak nitelendirebileceğimiz kentsel dokular“kentsel çakışma”durumunu temsil eder. Bu alanlar genellikle bir tampon görevi görür ve iki farklı kentsel düzen arasında bir denge sağlar. Bu tür alanlar, (yeni ve eski) kentsel doku bütünü içinde ya bütünlük ya da parçalanma durumunu oluşturan temel etmendir. Modern ve geleneksel mimari ve şehirciliğin tipolojilerini ayırt etmek için yeterli literatür mevcuttur. Ancak bu tür ikilik içindeki mekansal konfigürasyonları tanıma konusunda çok az araştırma yapılmıştır. Bu tez, kentsel çakışma alanlarını belirlemek ve eski ve yeni gelişme kalıplarıyla ilişkilerine göre tiplendirmek için bir çerçeve geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışma, parçaların tiplendirilmesi, 'kentsel çarpışma' olarak adlandırılan yakın bir mekansal karşılaşmayı barındıran dünya şehirlerinin morfolojik bir incelemesinin ardından üretilen kavramsal bir çerçeveyi ortaya koymaktadır. Araştırma daha sonra Pakistan'ın başkenti İslamabad'ın ve güney çeperinde yer alan geleneksel Ravalpindi kenti ve modern kentin çevresindeki diğer geleneksel köyler arasındaki kentsel çakışma koşullarını morfolojik olarak incelemektedir. Çakışma alanlarının ortaya çıkışı, sosyal ve ekonomik etkileri açısından tartışılmaktadır. Bu doğrultuda İslamabad'ın modernist planlama deneyimi, çakışma kavramı üzerinden değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Traditionally the cities have evolved incrementally, but the modern approach to urbanism created a rupture in this evolution process by idealizing the holistic creation of a new urban utopia and, in most cases, disregarding the existing urban context and history. Due to the new typologies introduced by the modern architecture and urban design policies, a controversial relationship morphologically arises between the modern and traditional fabrics. This can be observed best in the urban peripheries where the modern developments meet with the traditional urban fabric. Then the so-called in-between fields and fabrics represent the condition of“urban collision”. Those areas generally function as a buffer and maintain a balance between the two different urban orders. They could provide either cohesion or fragmentation within the whole (new and old) urban fabric. Sufficient literature is available on distinguishing the typologies of the modern and the traditional architecture and urbanism, but little research has been conducted on recognizing the spatial configurations within such dichotomy. This thesis aims at developing a framework for identifying the fields of urban collision and typifying them in accordance with their relationship with the old and the new patterns of development. Typification of the fragments, in this context, is conducted by the development of a conceptual framework produced following a morphological review of the world cities that accommodate such a close spatial encounter called 'urban collision'. The research then morphologically examines the built form of the capital city of Islamabad and the traditional city of Rawalpindi along with other traditional villages around the modern city. Emergence of the collision areas is discussed regarding their social and economic implications. Accordingly, the modernist planning experience of Islamabad is assessed in consideration of the conception of urban collision.