İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili denetimler ve yaptırımlar
Control and sanction about occupational health and safety
  1. Tez No: 760008
  2. Yazar: MUSTAFA ANIL HERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İş sağlığı ve güvenliği (İSG); kanun, yönetmelik ve tebliğler ile çalışanların korunmasını sağlamaya yönelik inceleme ve uygulamalar bütünüdür. İşçilerin iş kazalarına uğramalarını önlemek amacı ile güvenli çalışma ortamını oluşturmak için alınması gereken tedbirler dizisine“İş Güvenliği”denir [1]. Bu çalışmalar kapsamında devletin, işverenlerin ve iş görenlerin birtakım sorumluluklara sahip olmaları gerekmektedir. Bu çalışmada iş sağlığı ve güvenliği denetim ve yaptırımlarıyla ilgili özet bir girişin ardından ikinci bölümde genel bilgiler, üçüncü bölümde iş sağlığı ve güvenliği denetiminde iş teftiş kurulu ve iş müfettişlerinin sorumlulukları, dördüncü bölümde ise işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili denetlenen ana hususlara değinilirken; tüm bu çalışma neticesinde Türkiye' deki iş sağlığı ve güvenliği denetimlerinin caydırıcı seviyelerden uzak olduğu görülmüştür. Kanuni Dayanak: işveren ve çalışanların, iş yerindeki iş güvenliği ve iş sağlığının sağlanması ve mevcut koşulların iyileştirilmesi için yetki ve sorumluluklar ile hak ve ödevleri düzenler. İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu, herhangi bir alanda, herhangi bir ünvan ve şekil ile çalışan herkes için geçerlidir [2].
Özet (Çeviri)
Occupational safety and health (OSH) is a multi-disciplinary field concerned with the safety, health, and welfare of people at work. These terms of course also refer to the goals of this field, In this study, occupational health and safety inspection and enforcement after a brief introduction, the second section of general information, in the third chapter of labour inspection and occupational health and safety responsibilities in the control of labour inspectors, in the fourth chapter, the main issues in relation to occupational health and safety in workplaces were being addressed and controlled as a result of all this work in Turkey, away from the deterrent level of Occupational Health and safety audits. In common-law jurisdictions, employers shave a common law duty to take reasonable care of the safety of their employees. Statute law may in addition impose other general duties, introduce specific duties, and create government bodies with power store glade work place safety issues: details of this vary from jurisdiction to jurisdiction.