Çocuk sağlığı ve hastalıkları hekimlerinin aşı tereddütü ve reddine ilişkin algılarını inceleyen nitel bir araştırma
A qualitative research on investigation of the perceptions of pediatricians regarding vaccine hesitancy and rejection
  1. Tez No: 761073
  2. Yazar: İREM ZENGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÖZÜN, DOÇ. DR. MELİKE TEKİNDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Aşı tereddütü aşılama hizmeti mevcut olmasına rağmen aşının kabul edilmesinde veya reddedilmesinde meydana gelen gecikmeyi ifade eder. Son yıllarda aşı tereddütü sayısı küresel olarak artmakta ve ciddi bir sağlık tehditti olarak görülmektedir. Aşı tereddütünün nedenlerinin saptanması ve aşılama oranlarının yükseltilmesi sağlık hizmeti sunucularının hedefidir. Bu çalışmada; aşı tereddütü ile en sık karşılaşan hekim gruplarından pediatri hekimlerinin aşı tereddütü ile ilgili gözlemleri, deneyimleri, saptadıkları aşı tereddütü nedenleri ve aşılama oranlarının arttırılması için strateji önerilerini öğrenmek amaçlanmıştır. Bu nitel yöntem araştırmasında 14 pediatri hekimi ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerde literatüre uygun hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme kayıtları deşifre edilmiş veriler analizler için hazırlanmış, kodlama ve tematik analiz yapılmıştır. Aşı reddinin sıklığı artmıştır, Covid-19 pandemisi artışın nedenleri arasında görülmektedir. Covid-19 aşılarının aşılara duyulan güveni azalttığı düşünülmektedir. En sık aşı tereddüt nedenleri aşı yan etkilerinden korkmak, aşıları doğal-organik yaşama uygun bulmamak, dini gerekçeler ve aşı üreticilerine güvensizliktir. Aşı içeriklerine güvensizlik, otizm ve kısırlık aşı tereddütü için sebeplerdendir. Aşı karşıtı görüşlerin kaynağı olarak sosyal medya görülmüştür. Aşı karşıtı ailelerin aşı ile ilgili eksik ya da yanlış bilgilere sahip olması nedeniyle bilgilendirmenin aşı kabulü için önemli bir faktör olduğu görülmüştür. Pediatri hekimleri aşısı eksik çocuklar ile karşılaştıklarında hissettikleri duygular üzüntü ve sinirlenmedir. Aşı tereddütü olan aileleri ikna etmenin mümkündür ancak olağanın üstünde zaman ayırmayı gerektirmektedir. Bir grup aile ise ikna edilemez bulunmuştur. En büyük endişe toplumsal bağışıklığın düşmesi sonucudur. Toplumsal bağışıklığı korumak için yaptırımlar önerilmiştir. Aşı karşıtı ailelerin ücretsiz sağlık hizmeti kapsamından çıkarılması çocuğun iradesi kavramını öne çıkartarak uygun bulunmamıştır, uygun bulunması ise sonuçlarının iyi araştırılması şart ile olmuştur. Aşı tereddütü çok nedenlidir, altında yatan faktörler birbiri ile ilişkilidir ve çoğunlukla güven ile ilgili faktörlerdir. Güvensizliğin yanlış kaynaklardan beslendiği görülerek doğru bilgilerin toplumun güvendiği kişiler ve sağlık politikalarının desteği ile daha çok yayılması gerekmektedir. Aşı tereddütünün toplumsal bağışıklık için bir tehdit olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Vaccine hesitancy refers to the delay in accepting or rejecting the vaccine despite the availability of a vaccination service. In recent years, the number of vaccine hesitations has been increasing globally and is seen as a serious health threat. Determining the causes of vaccination hesitancy and increasing vaccination rates are the goals of healthcare providers. The aim of this study is to learn the observations and experiences of pediatricians, who are among the physician groups facing with vaccine hesitancy frequently,, the reasons for vaccine hesitancy, and strategy recommendations to increase vaccination rates. In this qualitative study, in-depth interviews were conducted with 14 pediatricians. In the interviews, a semi-structured form prepared in accordance with the literature was used. Interview records were decoded, data were prepared for analysis, coding and thematic analysis were made. The prevalence of vaccine rejection has increased, and the Covid-19 pandemic is considered as one of the reasons for this increase. Covid-19 vaccines are thought to reduce reliance on vaccines. The most common reasons for vaccine hesitancy are fear of vaccine side effects, not finding vaccines suitable for natural-organic life, religious reasons, and distrust of vaccine manufacturers. Distrust of vaccine ingredients, autism and infertility are reasons for vaccine hesitancy. Social media has been seen as the source of anti-vaccine opinions. It was determined that informing is an important factor for vaccine acceptance, since anti-vaccine families have incomplete or incorrect information about the vaccine. The emotions that pediatricians feel when they encounter children with missing vaccines are sadness and anger. It is possible to convince families who are hesitant about vaccination, but it requires more time than usual. A group of families were found unconvincing. The biggest concern is the result of decreased herd immunity. Sanctions have been proposed to maintain herd immunity. The exclusion of anti-vaccine families from free health care services was not found appropriate by emphasizing the concept of the child's will. Vaccine hesitancy is multi-causal, the underlying factors are interrelated and mostly trust related. It is seen that insecurity is fed from wrong sources and it is necessary to disseminate more accurate information with the support of people trusted by the society and health policies. Vaccine hesitancy appears to be a threat to community immunity.