Challenges in service catalog management and recommendations for higher success
Servis katalog yönetiminde karşılaşılan zorluklar ve başarılı uygulama için öneriler
  1. Tez No: 760009
  2. Yazar: EFSUN BAL
  3. Danışmanlar: PROF. ASLI SENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hizmet kataloğu, şirketin BT ve diğer departmanlar tarafından iç ve dış müşterilere sağladığı tüm hizmetlere tek noktadan erişim sağlayan paha biçilmez bir kaynaktır. Etkin bir şekilde çalıştığında ve bütünsel olarak yapılandırıldığında, verilen hizmetlerin fiyatlandırılmasında netlik, maliyet düşürme, operasyonel verimlilik, başarılı hizmet düzeyi yönetimi ve artan müşteri memnuniyeti dahil olmak üzere çeşitli faydalar sağlar. Tüm bunlara ek, diğer pek çok süreçle bağlantılı olduğu için, buradaki başarısız uygulamalar, diğer birçok süreci de olumsuz etkilemektedir. Tüm kritikliğine ve faydasına rağmen, birçok şirket hizmet kataloğu yapısını başarılı bir şekilde oluşturamıyor. Bu araştırma, şirketlerin hizmet kataloğu yönetimi sürecini uygulamaya çalışırken karşılaştıkları zorlukları belirlemeyi ve bu zorlukların kritikliklerini göz önüne alarak daha iyi benimseme için neler yapılabileceğine yönelik önerileri paylaşmayı amaçlamaktadır. Servis katalog yöknetim sürecini uygulama aşamaları dört kategori altında toplanmıştır; hizmet tanımlama, hizmet kataloğu uygulaması, benimseme ve bakım. 98 katılımcıdan toplanan verilere göre, BT servis kataloğu yönetiminde karşılaşılan zorluklar belirlenmiş ve başarılı yönetim için önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre servis katalopu güncel tutmak, servislerin ve servis ilişkilerinin tanımlanması ve şirket içinde servis kataloğu sahiplendirmek en önemli üç zorluk olarak belirlenmiştir. Strtaejik planlama yapan, kataloğu yönetmek için servis katalog yöneticisi atayan ve şirket içinde iyi pratikleri implemente eden şirketler bu zorlukları aşmada ve servis katalog yönetiminde daha başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The service catalog is a priceless resource, providing a single point of access to all of the services that the company provides to external and internal clients through IT and other departments. It delivers several benefits when it works effectively and is structured holistically, including clarity in pricing the services given, cost reduction, operational efficiency, successful service level management, and increased customer satisfaction. Furthermore, because it is linked to so many other processes, unsuccessful applications here have a detrimental impact on many other operations. Despite all its criticality and usefulness, many companies fail to build the service catalog structure successfully. This research aims to identify the challenges companies face while trying to implement and manage service catalogs and, based on their criticality, share some recommendations for better adoption. The stages of service catalog process implementation are grouped under four categories for service identification, service catalog implementation, maintenance, and adoption. Based on the data collected from 98 respondents, the critical challenges in providing higher success in IT service catalog management are identified and recommendations are given for higher success. Accordingly, keeping service catalog up-to-date, identifying the services and service relations, and creating ownership and adoption have been identified as the top three most important challenges for successful service catalog management. Companies that have strategic plan, assign service catalog manager and implement best practices have higher success in SCM.