Servikal premalign lezyonların serum A vitamini düzeyleri ile ilişkisi
Correlation of cervical premalignant lesions with serum vitamin A levels
- Tez No: 760019
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİ KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: HPV dünyadaki en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. HPV enfeksiyonlarının sonuçları latent enfeksiyondan invaziv serviks kanseri arasında geniş bir yelpaze arasında seyretmektedir. Bizim amacımız bu çalışmada HPV pozitifliği olup servikal premalign lezyon tespit edilen (HSIL ve LSIL) ve servikal premalign lezyon tespit edilmeyen vakalarda serum A vitamini düzeyini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışması retrospektif kohort çalışma olarak tasarlandı. 2018 Eylül-2020 Ocak tarihleri arasında T.C Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Polikliğine 2018 EylüL-2020 Ocak tarihleri arasında başvuran hastalardan 25-65 yaş arasında olup, servikal HPV DNA'sı pozitif olan 169 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Kolposkopik biyopsi sonuçlarına göre hastalar; preinvaziv lezyon raporlanmayan, düşük dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon (LSIL) olarak ve yüksek dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon (HSIL) olmak üzere 3 grupta kategorize edildi ve serum A vitamini düzeyleri 3 grupta karşılaştırıldı. Verilerin analizinde Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) sürüm 22 programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 43.11±9.13, ortanca 46, minimum değer 21, maksimum değer 65 idi. Hastaların %47.9'unda kolposkopik biyopsi neticesinde servisit, %31.4'ünde LSIL, %20.7'sinde HSIL tespit edildi. Hastaların %84.6'sı yüksek HPV tiplerini taşırken %15.4'ü tanımlanamayan diğer HPV tiplerini taşımaktaydı. Hastaların serum vitamin A değerleri ortalaması 28.18±9.79, ortanca 27.04, minimum değer 5.68, maksimum değer 57.60 olarak tespit edildi. Olguların yaşı ile kolposkopi sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir ilişki bulunamamıştır (p=0,718). Olguların HPV tipleri ile ortalama A vitamini düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir ilişki bulunmadığı saptanmıştır (p=0,997). Kadınların kolposkopi sonuçları ile ortalama A vitamini düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir ilişki bulunmamıştır (p=0,356). Sonuç: Çalışmamızda serum A vitamini düzeyi ile kolposkopik biyopsi sonuçları arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: HPV is the most common sexually transmitted infection in the world. The results of HPV infections range from latent infection to invasive cervical cancer. Our aim in this study is to investigate the serum vitamin A level in cases with HPV positivity and cervical premalignant lesions (HSIL and LSIL) and no cervical premalignant lesions. Materials and Methods: This thesis was designed as a retrospective cohort study. Among the patients who applied to the Gynecological Oncology Polyclinic of Kütahya University of Kütahya Health Sciences Evliya Çelebi Training and Research Hospital between September 2018 and January 2020, 169 female patients aged between 25-65 years and with positive cervical HPV DNA were included in the study. According to the results of colposcopic biopsy, patients; No preinvasive lesion was reported, low grade squamous intraepithelial lesion (LSIL) and high grade squamous intraepithelial lesion (HSIL) were categorized in 3 groups and serum vitamin A levels were compared in 3 groups. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 22 program was used in the analysis of the data. Results: The mean age of the patients participating in the study was 43.11±9.13, median 46, minimum value 21, and maximum value 65. Cervicitis was detected in 47.9% of the patients as a result of colposcopic biopsy, LSIL in 31.4%, and HSIL in 20.7%. While 84.6% of the patients were carrying high HPV types, 15.4% were carrying other unidentified HPV types. The mean serum vitamin A values of the patients were 28.18±9.79, the median was 27.04, the minimum value was 5.68, and the maximum value was 57.60. No statistically significant correlation was found between the age of the cases and the results of colposcopy (p=0.718). There was no statistically significant relationship between HPV types and mean vitamin A levels of the cases (p=0.997). There was no statistically significant correlation between colposcopy results of women and mean vitamin A levels (p=0.356). Conclusion: In our study, no significant relationship was found between serum vitamin A level and colposcopic biopsy results.