Takım sporcularının iletişim becerileri ve spora bağlılık düzeylerinin incelenmesi (Kocaeli ili örneği)
Investigation of communication skills and athlete commitment levels of team athletes (Example of Kocaeli province)
  1. Tez No: 760055
  2. Yazar: BURHAN ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Kocaeli ilindeki takım sporcularının iletişim becerileri ve spora bağlılık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu Kocaeli ilinde bulunan 102'si futbol, 69'u basketbol, 41'i voleybol ve 27'si hentbol olmak üzere toplamda 239 kişi oluşturmuştur. Araştırma kapsamında araştırmacı tarafından oluşturulmuş kişisel bilgi formu ve sporcuların iletişim becerilerini tespit etmek için geçerlik güvenirlik çalışması Korkut ve Bugay (2014) tarafından yapılmış 'İletişim Becerileri Ölçeği', ayrıca Kelecek ve diğerleri (2018) tarafından geliştirilen 'Sporcu Bağlılık Ölçeği' kullanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılım gösterip göstermediğini öğrenmek için çarpıklık basıklık değerlerinden yararlanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılım göstermesi nedeniyle iki kategorili değişkenlerde t testi tekniği ve ikiden fazla kategoriye sahip değişkenlerde ANOVA testinden yararlanılmıştır. ANOVA testinde anlamlı çıkan farklılıkları bulabilmek için varyansların homojenliği dikkate alınarak tukey testi kulanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkiye bakılırken pearson korelasyon testinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the Communication Skills and Sports Commitment levels of team athletes in Kocaeli province. The research group consisted of 239 people in total, 102 of whom are football, 69 basketball, 41 volleyball and 27 handball, located in Kocaeli. Within the scope of the research, the personal information form created by the researcher and the 'Communication Skills Scale' whose validity and reliability study was conducted by Korkut and Bugay (2014) and the 'Athlete Engagement Scale' developed by Kelecek et al. (2018) were used to determine the communication skills of the athletes. The skewness and kurtosis values were used to find out whether the variables showed a normal distribution. Due to the normal distribution of the variables, the t-test technique was used for the two-category variables and the ANOVA test was used for the variables with more than two categories. In order to find the significant differences in the ANOVA test, the tukey test was used considering the homogeneity of the variances. Pearson correlation test was used when examining the relationship between continuous variables. Significance level was accepted as p< 0.05. As a result of the findings, a statistically significant relationship was found between the level of athlete commitment scale of team athletes and their willingness to communicate. As the level of athlete commitment of team athletes participating in our research increases, their willingness to communicate also increases.