Investigation of variatons in performance properties of asphalt concrete using image-based finite element model
Asfalt betonun performans özelliklerindeki değişimlerin görüntü tabanlı sonlu elemanlar modeli kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 760075
  2. Yazar: YALÇIN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki boyutlu görüntü tabanlı bir sonlu elemanlar modeli kullanılarak asfalt betonun performans özelliklerindeki değişimlerin değerlendirilmesidir. Hem laboratuvar testlerinde hem de sonlu elemanlar yöntemi analizlerinde, farklı koşulların temsil eden iki farklı asfalt karışımı kullanılmıştır. Daha sonra numunelerin kesit görüntülerinin yakalanması için düz yataklı bir tarayıcı kullanılmış ve bu görüntüleri sonlu elemanlar modeline hazırlamak için çeşitli görüntü işleme teknikleri uygulanmıştır. Asfalt betonun agrega ve bitümlü bağlayıdan oluşan ayrı bileşenlerinin kompozit bir malzeme olarak modellendiği sonlu elemanlar modelinde hesaplama süresinin en aza indirilmesi için kesit görüntüleri sonlu elemanlar ağına dönüştürülürken eşsiz bir görüntü vektörleştirme yöntemi geliştirilmiştir. Denel programında farklı performans göstergelerinin elde edilebilmesi için üç farklı test programı uygulanmıştır; esneklik modülü, tekrarlı sünme ve dolaylı yorulma deneyleri. Laboratuvar deneyleri, performans özelliklerindeki değişkenliklerin tespit edilebilmesi için on tekrar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Numune değişkenliği, özdeş numuneler üzerinde mikroyapıları değiştiren daha önce geliştirilmiş bir yeniden dağıtım algoritması kullanılarak sonlu elemenlar analizlerinde de incelenmiştir. Son olarak, laboratuvar testleri ve sonlu elemanlar yöntemi analizleri sonuçları karşılaştırılarak performans testlerindeki değişkenlikler değerlendirilmiştir. Çeşitli sonuçlar, bu çalışmada oluşturulan iki boyutlu sonlu elemanlar modelinin, farklı test koşulları altında tamamen farklı iki karışım tasarımı için başarılı ile çalıştığını göstermiştir. Ayrıca, bu çalışmada önerilen parçacık yeniden dağıtma yöntemi ile, asfalt betonun test sonuları üzerindeki doğal değişkenliği belirlenmiş ve yaklaşık sekizde bir gibi değerlere kadar düştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate variations in performance properties of asphalt concrete using a two-dimensional image-based finite element model. Two different asphalt mixtures are used in both laboratory tests and in FEM analyses representing different conditions. A flatbed scanner is then used to capture cross-sectional images of the samples and various image processing techniques are applied to prepare the images for FEM. A unique image vectorization method has been developed to transform cross-sectional images into the finite element mesh to minimize computational time in FEM, where AC is modeled as a composite material consisting of individual components of aggregate and asphalt binder. In the experimental program, three different testing programs; resilient modulus, repeated creep and indirect tensile fatigue tests are conducted to obtain different performance indicators. The laboratory experiments are performed using ten replicates, to establish the variability in performance properties. Sample variability is also studied in the FEM for identical specimens by changing their microstructures using a previously developed redistribution algorithm. Finally, the performance indicators obtained from the laboratory tests and the FEM analyses are compared to evaluate the variability in the performance tests. Various results show that the two-dimensional finite element model created in this study works successfully for two completely different mix designs under different test conditions. Furthermore, with the particle redistribution method, the inherent variability of the asphalt concrete on the test results is identified and it was found to correspond to values as low as about one eighth.