Mikro dağıtım araçlarına özel düşük gerilim batarya paketi tasarımı, uygulama yazılımı geliştirilmesi ve araç entegrasyonu
Low voltage battery pack design, application software development and vehicle integration for micro-mobility vehicles
  1. Tez No: 760080
  2. Yazar: SERCAN SUNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu Tezde, Son Nokta Dağıtım Operasyonunda (Last Mile Delivery EV) kullanılan L5-L7 kategorilerindeki mikro dağıtım araçlarının pazar durumu ve batarya teknoloji eğilimi incelenmektedir. Bu araçların amaçları gereği düşük hızlı ve yüksek kapasiteli araçlardır. Fizibilite sonuçları L5-L7 kategorisindeki elektrikli araçların menzil hedeflerini sağlayabilmeleri ve düşük maliyetli bir şekilde üretilebilmeleri için 48V gerilim seviyesinde bataryalara gereksinim duyduklarını göstermektedir. Bu noktadan hareketle, lityum iyon 48V batarya paketinin entegrasyonu, uygulama yazılımının geliştirilmesi ve test faaliyetleri için gerekli çalışmalar yapılacaktır. Batarya paketinde enerji depolama birimi olarak, yüksek ömür çevrim sayısı ve enerji yoğunluk değerine sahip lityum iyon hücreler kullanılacaktır. Musoshi araçlarının teknik gereksinimleri dikkate alınarak, uygulama yazılımı BMS üzerinde geliştirilecektir. Elektronik ve mekanik donanım entegrasyonu, uygulama yazılım geliştirmesi yapılacak lityum iyon batarya paketinde kullanılacak parçalar; araçların üretim maliyetleri, enerji kapasite gereksinimleri ve elektriksel güvenlikleri dikkate alınarak seçilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the market place status and battery technology trend of micro-mobility vehicles which are L5-L7 categories used in Last Mile Delivery EV are examined. These vehicles have low-speed profile and high-capacity vehicles due to their opeation purpose and the feasibility results show that electric vehicles in the L5-L7 category need batteries at 48VDC level voltage level in order to meet their range targets and to be produced cost-effectively. In the study, battery pack development and battery management system processes are explained. From this point of view, necessary studies were carried out for the integration of the lithium-ion 48V battery pack, the development of the application software and testing activities. Mechanic and Electronic components are selected consider total cost of the vehicle, energy capacity requirements and electrical safety. The application software was developed on BMS, taking into account the technical requirements of MUSOSHI EV for electronic/mechanical hardware integration. As an energy storage unit in the Battery Pack; Lithium ion cells/modules with high life cycle and energy density value are used.