Magnezyum oksiklorür çimentosu esaslı ısı yalıtım malzemesi üretilebilirliğinin araştırılması
Investigation of the productibility of magnesium oxycloride cement based heat insulation material
- Tez No: 760093
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN DAVRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada sorel çimento esaslı kuru yoğunluğu 300 kg/m3 den az, ısıl iletkenlik katsayısı 0.065 W/mK'den düşük ve basınç dayanımı 500 kPa'dan yüksek malzeme üretimi hedeflenmiştir. Sorel çimentosu üretirken iki farklı molar oran kullanılmıştır. Bu iki oranın kullanılmasındaki amaç Faz 5 kristallerinin oluşması içindir. Tez kapsamında çalışmalar 4 etapta yürütülmüştür. I. Etapta 4 farklı (M1, M2, M3 ve M4) MgO/MgCl2.6H2O (A) ve H2O/MgCl2. 6H2O (B) molar oranlarına sahip MOC karışımı hazırlanmış, A: 7-19 mol/mol, B: 10-22 mol/mol arasında seçilmiştir. II. Etapta, M1 karışımına sabit oranda HP (%2) ve KI (%0.02), 4 farklı oranda SLZ ilave edilmiş, her karışım grubundan 3'er adet prizma numunesi hazırlanmıştır. III. Etapta S4 karışımına 4 farklı oranında HP ilave edilerek H1, H2, H3 ve H4 numune serileri üretilmiştir. IV. Etapta H4 karışımına 3 farklı oranında su itici katkı maddesi (çinko stearat) ilave edilerek CS0, CS1, CS2 ve CS3 numune serileri üretilmiştir. MOC bağlayıcılı, farklı karışım tasarımlarında hazırlanan numunelerin kuru yoğunluk analizleri, eğilme ve basınç dayanım deneyleri, kapiler su emme, su buharı direnç faktörü, ısıl iletkenlik katsayısı ölçümleri, X-Işınları Kırınım difraktogramları ve SEM analizleri yapılmştır. Sorel çimento esaslı numunelerde Faz 5 kristallerinin oluştuğu gözlemlenmiştir. Çalışmada geliştirilen hafif MOC malzemesinin bina ısı yalıtımında kullanılabilir bir malzeme olduğu analiz ve bulgular ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce Sorel cement-based materials with a dry density of less than 300 kg/m3, a thermal conductivity coefficient of less than 0.065 W/mK and a compressive strength of more than 500 kPa. Two different molar ratios were used to produce Sorel cement. The purpose of using these two ratios is for the formation of Phase 5 crystals. The studies within the scope of the thesis were carried out in 4 stages. In Step I, MOC mixtures with 4 different (M1, M2, M3 and M4) MgO/MgCl2.6H2O (A) and H2O/MgCl2.6H2O (B) molar ratios were prepared, A: 7-19 mol/mol, B: 10-22 mol/mol selected among. In Stage II, HP (2%) and KI (0.02%) were added to the M1 mixture at a fixed rate, and SLZ at 4 different rates was added, and 3 prism samples were prepared from each mixture group. In Stage III, H1, H2, H3 and H4 sample series were produced by adding HP at 4 different rates to the S4 mixture. Dry density analysis, flexural and compressive strength tests, capillary water absorption, water vapor resistance factor, thermal conductivity coefficient measurements, X-Ray Diffraction diffractograms and SEM analyzes of the MOC binder samples prepared in different mixture designs were performed. It was observed that Phase 5 crystals were formed in Sorel cement-based samples. It has been demonstrated by analysis and findings that the lightweight MOC material developed in the study is a material that can be used in building thermal insulation.