Isparta kış ve gül/lavanta turizminin destinasyon yeniliği kapsamında incelenmesi
Investigation of Isparta winter and rose/lavender tourism within the scope of destination innovation
- Tez No: 760130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KÜRŞAD TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Isparta ve çevresinin turizmden aldığı pay her geçen gün artmaktadır. Ancak turizm hareketinin düzensiz ve sadece belirli dönemlerde gerçekleşiyor olması alternatif turizm faaliyetlerine odaklanma gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu kapsamda Isparta ve çevresinde destinasyon yeniliği yapılması turizm hareketinin on iki aya yayılmasına katkı sağlayacaktır. Bu araştırmada Isparta turizminde destinasyon yeniliği sağlanmasına yönelik olarak gül/lavanta turizmi ve kış turizmi kapsamında inceleme yapılması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak önce bölgedeki otel yöneticileri ile yüzyüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Ardından bölgeyi ziyaret eden turistlere anket yoluyla gül/lavanta turizmi, kış turizmi ve yeni destinasyonlarla ilişkili niyetleri sorulmuştur. Yüzyüze yapılan ankete 400 kişi katılmıştır. Araştırmada gül/lavanta turizmindeki altyapı imkanlarının ziyaretçilerin katılım niyetine vedeğer katma niyetine etki ettiği sonucunda ulaşılmıştır. Bununla birlikte kış turizminin destekleyici imkanları ve destinasyon yapısı ziyaretçilerin katılma niyetine ve değer katma niyetine etki edeceği sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The share of Isparta and its surroundings from tourism is increasing day by day. However, the fact that the tourism movement takes place irregularly and only in certain periods has revealed the necessity of focusing on alternative tourism activities. In this context, destination innovation in Isparta and its surroundings will contribute to the spread of the tourism movement to twelve months. In this research, it is aimed to examine with in the scope of rose/lavender tourism and winter tourism in order to ensured estination innovation in Isparta tourism. For this purpose, firstly, face-to-face interviews were held with hotel managers in the region. Then, tourists visiting the region were asked about the irintentions regarding rose/lavender tourism, winter tourism and new destinations through a questionnaire. 400 people participated in the face-to-face survey. In the research, it was concluded that the infrastructure facilities in rose/lavender tourism affect the visitors' intention to participate and the intention to add value. In addition, the supporting opportunities and destination structure of winter tourism have revealed that visitors will have an impact on the irintention to participate and the irintention to add value.