Başlangıç keman eğitiminde doğal durumun sol el hedef davranışların kazanılmasına etkisi
The effect on the acquisition of left hand target behaviors of natural state in beginner violin education
  1. Tez No: 760141
  2. Yazar: ZEHRA DİLSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. YILMAZ ŞENDURUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, başlangıç keman eğitiminde sol el dördüncü parmağın yarım ton aralığında konumlandırılmasının (doğal durum) hedef davranışların kazanılmasına etkisini ortaya koymaktır. Nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte yürütüldüğü çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Karma modellerden olan keşfedici sıralı desende önce nitel veri toplama araçları, sonra nicel veri toplama araçları kullanılmıştır. Nitel kısımda durum çalışması deseni kullanılarak konuya ilişkin literatür taraması ve doküman incelemesi yapılmış, keman eğitimi alanında uzmanlarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Uzmanlara yöneltilen yarı yapılandırılmış görüşme sorularından elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Yapılan analiz sonucunda uzman görüşlerinde sık kullanılan ifadeler ve genel perspektife bakıldığında başlangıç keman eğitiminde sol el doğal durumun hedef davranışların kazanılmasına olumlu bir etkisinin olmayacağı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında başlangıç keman eğitiminde doğal durumun sol el hedef davranışları üzerindeki etkisini ölçmek için deneysel bir çalışma yapılmıştır. Deneysel desenlerden yarı deneysel son test eşleştirilmiş kontrol gruplu desen uygulanmıştır. Çalışma grubu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Geleneksel Türk Müziği Bölümü ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi 1.sınıfta öğrenim gören ve daha önce keman eğitimi almamış 8 öğrenciden oluşmaktadır. Deneysel çalışma için gerekli olan çalışma grubu seçkisiz olarak seçilemediğinden hazır grupla çalışılmıştır. Daha önce keman eğitimi almadıklarından dolayı keman becerileri yönünden eşleştirilemeyen çalışma grubu öğrencileri okula giriş müziksel işitme sınav puanlarıyla eşleştirilmiştir. Eşleştirilen çiftler seçkisiz atamayla gruplara dağıtılmıştır. Deney grubuyla sol el doğal durum çalışılırken, kontrol grubuyla birinci durum çalışılmıştır. Deney ve kontrol grubuyla yapılan dokuz haftalık ders süreci sonunda onuncu hafta gruplar arasında anlamlı bir fark olup olmadığını ölçmek için son test uygulanmıştır. Öğrencilerin son test performanslarına ait videoları uzmanlar tarafından keman performans değerlendirme formuna göre değerlendirilmiştir. Son test performans puanları ile elde edilen veriler SPSS paket programında istatistiki olarak analiz edilmiştir. Deney ve kontrol grupları arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to reveal the effect of positioning the fourth finger of the left hand in the semitone range (natural state) on the acquisition of target behaviors in beginner violin education. Mixed method was used in the study in which qualitative and quantitative research methods were carried out together. In the exploratory sequential design, which is one of the mixed models, first qualitative data collection tools and then quantitative data collection tools were used. In the qualitative part, a literature review and document review were conducted using the case study design, and interviews were conducted with experts in the field of violin education. The data obtained from the semi-structured interview questions directed to the experts were analyzed using the descriptive analysis method. As a result of the analysis, it was concluded that the expressions frequently used in the expert opinions and the general perspective will not have a positive effect on the acquisition of the target behaviors in the left hand natural state in the beginning violin education. In the quantitative part of the study, an experimental study was conducted to measure the effect of natural state on left hand target behaviors in initial violin education. The quasi-experimental post-test paired control group design, which is one of the experimental designs, was used. The study group consisted of 8 first-year students who were studying at Van Yüzüncü Yıl University Turkish Music State Conservatory Traditional Turkish Music Department and Van Yüzüncü Yıl University Education Faculty Fine Arts Education Department Music Education in the 2021-2022 academic year and had not received violin training before. Since the study group required for the experimental study could not be chosen randomly, it was studied with a ready-made group. Study group students, who could not be matched in terms of violin skills because they did not receive violin training before, were matched with their musical hearing exam scores. Matched pairs were randomly assigned to the groups. While the left hand natural state was studied with the experimental group, the first situation was studied with the control group. At the end of the nine-week course with the experimental and control groups, a post-test was applied in the tenth week to measure whether there was a significant difference between the groups. The videos of the students' posttest performances were evaluated by the experts according to the violin performance evaluation form. The data obtained with the posttest performance scores were analyzed statistically in the SPSS package program. It was concluded that there was no statistically significant difference between the experimental and control groups.