Benin'de pamuk üreticilerinin iklim değişikliğine uyumunun sosyal ağ analiziyle çözümlenmesi
Analyzing the adaptation of cotton producers to climate change in benin with social network analysis
- Tez No: 760142
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZÇATALBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Son yıllarda tekrarlayan iklimsel değişkenlik ve oynaklık görülmüştür. Yağış anormallikleri ve gecikmeler, sıcaklık artışları veya bol miktarda sel sonucu meydana gelmiştir. Bu nitelikteki bir senaryo, üreticileri etkilenmeden bırakmamaktadır. Bu nedenle, faaliyetlerini sürdürmek ve hayatta kalmalarını sağlamak için, üreticiler aynı zamanda tarımsal gelir akışlarını koruyarak çeşitli yollar geliştirmektedir. Bunun ışığında, Benin'deki pamuk üreticilerinin etkileşim yoluyla başa çıkma stratejileri analiz edilmektedir. Ayrıca, iklimle ilgili bilgilerin yayılmasından oluşan çeşitli klikler incelenmiştir.Bunu başarmak için üreticilerin ağ verilerini toplamak için kartopu yöntemi kullanıldı. Toplanan verileri işlemek için Gephi kullanılmıştır. Verilerin işlenmesi, yalnızca başarılı iletişim için nüfuzu olan çiftçilerin belirlenmesine değil, aynı zamanda iklimsel bilgilerin etkin bir şekilde yayılması için kilit oyuncuların belirlenmesine de yol açmıştır. Sosyal ağ yaklaşımının artan önemi göz önüne alındığında, mevcut çalışma, pamuk üretimi ve iklim değişikliği bağlamında, başa çıkma stratejileri açısından mevcut bilgi yayma durumunun anlaşılmasına yardımcı olan bir teşhis sunmaktadır. Daha da iyisi, Benin'deki sosyal ağ analizine dayanan iklim bilgisinin yayılmasında yer alan aktörlerin net bir resmini sağlayan ilk akademik makaledir.
Özet (Çeviri)
Recent decades have seen recurrent climatic variability and volatility. It has occurred because of rainfall abnormalities and delays, temperature increases, or an abundance of floods. A scenario of this nature does not leave the producers unaffected. Thus, to maintain their activities and ensure their survival, the latter devise a variety of ways which safeguard their agricultural revenue streams. The current paper examines the coping strategies of cotton farmers in Benin through their interaction. Furthermore, the cliques formed because of climate-related information dissemination were investigated. The use of the snowball method was decisive in gathering the network data of producers. Gephi software helps to process the collected data. The data treatment has led to identifying farmers with clout for successful communication and the key players for effective dissemination of climatic information. Given the growing relevance of the social network approach, the current work provides a diagnosis that aids in understanding the current state of knowledge dissemination in terms of coping strategies in the context of cotton production and climate change. Even better, it is the first academic work in Benin that provides a clear picture of the actors involved in climate knowledge dissemination based on social network analysis.