Urban regeneration practices in developing countries: The case of Libreville, Gabon
Gelişen ülkelerde kentsel dönüşüm uygulamaları: Libreville örneği, Gabon
- Tez No: 760147
- Danışmanlar: PROF. Dr. AYŞE DİLEK DARBY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
1990'lardan bu yana, kentsel dönüşüm projeleri, Avrupa ve Amerika kentlerinde, fiziksel ve sosyal sorunlarla ve yatırımların azalmasıyla çürüyen kentsel alanlar ile başa çıkmak için önemli müdahale mekanizmaları haline gelmiştir. Geçtiğimiz otuz yılda, bu projelerin sonuçları yakından incelenmiş ve olumsuzlukları dünyanın her yanındaki akademisyenler tarafından yayınlar yoluyla duyurulmuştur. Başarılı kentsel dönüşüm projeleri oluşturmak için, yukarıdan-aşağı giden uygulamalar yerine daha kapsayıcı ve katılımcı yaklaşımların uygulanması gerektiği araştırmalarla ortaya koyulmuştur. Turizme dayalı kentsel dönüşüm projelerinin yerel halkı ve aktörlerini de dahil ederek, otantik (özgün) ve yerel kültür temalarını içerecek şekilde kurgulanmasının önemi kabul edilmiştir. Aksi takdirde, ortaya çıkabilecek sonuçlar, Avrupa ve Amerika'daki çok sayıda örnekte de görüldüğü üzere istenen sonuçları ortaya çıkarmamaktadır. Yayımlanan araştırmaların çoğu gelişmiş ülkelerin deneyimlerine odaklanmıştır ve Afrika kıtasının gelişmekte olan ülkelerine ilişkin nispeten az sayıda örnek bulunmaktadır. Libreville örneğinde, kentsel turizmi ve özgünlüğü birleştiren kentsel dönüşüm uygulaması hem finansman hem de kentsel alanları ve kentsel yapıları yapısal olarak iyileştirmek için yapılabilecek en iyi çözümlerden biri olarak görülmektedir. Bu uygulamaların benzerleri gelişmiş ülkelerde kentsel dönüşüm uygulamalarında oldukça yaygındır. Bu ülkelerin deneyimlerinden çıkardıkları dersler, Afrika'daki farklı kentsel dönüşüm çalışmalarında faydalı olabilir. Bu tezin amacı, Libreville'deki kentsel sorunları çzmeye yönelik bir kentsel dönüşüm projesinin, özgün ve çevreye saygılı kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yapılıp yapılmadığını araştırmaktır. Bu, ancak yerel halkın katılımıyla gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesi yoluyla olabilir. Bu amaçla, Libreville'de kentsel dönüşümü incelemek için bir dizi çalışma yapılmıştır. Yerel halkın konuya bakış açısını anlayabilmek için kentsel dönüşüm projeleri örneği incelenmiştir. Bunun gerçekleştirebilmek için konu ile ilgili nicel veriler toplanarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the 1990s, urban regeneration projects have become important intervention mechanisms in the European and American cities to deal with decaying urban areas with physical and social problems and disinvestment. In the past three decades, the consequences of these urban regeneration projects have been closely studied and their limitations have been made public through the publications of the academics all over the world. Their studies revealed that to create successful urban regeneration projects, rather than top-down implementations, more inclusive and participatory schemes should be implemented. It is also acknowledged as an important fact that tourism-led urban regeneration projects should incorporate the themes of the authenticity and local culture by including the local community and their actors. Otherwise, such projects do not produce the intended results, as it is proven by the large volume of academic research produced by studying the European and American case studies. While most of the documented research has focused on the developed countries' experiences, there is relatively few studies looking at the case studies in the developing countries of the African continent. In the case of Libreville, urban regeneration incorporating urban tourism and authenticity seems to be one of the solutions to both manage finances and structurally improve urban spaces and urban structures. Although these practices are not new in the world, urban regeneration practices have quite a history in developed countries. These countries are the first to do this, and the lessons they have learned from their experience can be used in different cases of urban regeneration in Africa. The objective of this thesis is to search if an authentic and environmentally responsive urban regeneration project is being implemented to solve urban problems in Libreville. This cannot be anything other than urban regeneration through the participation of the local community. To this end, a series of studies have been carried out to study urban regeneration in Libreville. A case of urban regeneration projects has been analyzed by the local population as an example, to be able to obtain their point of view on the subject. As a result, quantitative data were collected and analyzed for better decryption.