Kentsel dönüşüm politikasının dönüşemeyen alanlarda sosyo-ekonomik ve kültürel yapıya etkisi Atıfbey (Yamaç) mahallesi örneği
The effect of urban transformation policy on socio-economic and cultural structure in unconvertable areas case of Atifbey (Yamaç) neighborhood example
  1. Tez No: 819057
  2. Yazar: ESRA AYBİKE AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ZAFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşınmaz Değerleme ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Geçmişten bugüne kentsel dönüşüm uygulamaları kentlerin gelişimi ve büyümesiyle şekillenmiştir. Dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinde kentsel dönüşüme ilişkin yaklaşımlar kentlerin yapıları ve sorunlarıyla yakından ilişkilidir. Bu sebeple, kentsel dönüşüm çalışmalarında uygulama yöntemleri, uygulamaya konu alanın ihtiyaçlarına, alanda yaşayanların ve kentteki aktörlerin beklentilerine göre seçilmekte ve yeni geldiğinde birden fazla yöntem bir arada kullanılabilmektedir. Türkiye'de 1980'li yıllardan bu yana kentsel dönüşümün önemli örneklerini ve uygulama alanını çoğunlukla gecekondu bölgelerinin oluşturduğu kentsel dönüşüm projelerinde benimsenen stratejilerin fiziksel etkiler yanında sosyal ve kültürel etkiler yönünden incelenmesi, sürdürülebilir kentsel dönüşüm kavramının faaliyete geçirilebilmesi için en büyük adımdır. Kentsel dönüşümün amacı yasal metinlerde her ne kadar bu şekilde ifade edilse de genellikle dönüşümün gerçekleştiği alanda gayrimenkul piyasası açısından önemli değişimler olmakta ve bu da alanda yaşayanların toplumsal ilişkilerini derinden etkilemektedir. Bu sebeple çalışmamızda gecekondu bölgelerinde yaşayan insanların kentsel dönüşüm süreci sonrasında sosyal ve kültürel açıdan yaşadıklarına derinlemesine görüşmeler sayesinde birinci ağızdan ışık tutulması hedeflenmiş, kentsel dönüşüme bakış açısının uygulamalar neticesinde nasıl şekillendiği aktarılmıştır. Sonuçta bu çalışmada kentsel dönüşümün gayrimenkul piyasasını nasıl etkilediği, bu etkilerin toplumsal yapıyı nasıl dönüştürdüğü Ankara'nın en eski gecekondu mahallelerinden olan Atıfbey Mahallesinde yapılan saha çalışmalarıyla ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, urban regeneration practices have been shaped by the development and growth of cities. Approaches to urban regeneration in developed and developing countries of the world are closely related to the structures and problems of cities. For this reason, implementation methods in urban regeneration studies are selected according to the needs of the area subject to implementation, the expectations of the inhabitants and the actors in the city, and more than one method can be used together when new. Analysing the strategies adopted in urban regeneration projects in Turkey since the 1980s, where the most important examples of urban regeneration and implementation areas are mostly slum areas, in terms of social and cultural impacts as well as physical impacts, is the biggest step towards the activation of the concept of sustainable urban regeneration. Although the purpose of urban regeneration is expressed in legal texts in this way, there are usually significant changes in terms of the real estate market in the area where the transformation takes place, and this deeply affects the social relations of those living in the area. For this reason, our study aims to shed light on the social and cultural experiences of people living in slum areas after the urban transformation process through in-depth interviews, and how the perspective on urban transformation is shaped as a result of the practices. As a result, this study analyses how urban regeneration affects the real estate market and how it affects the real estate market.