Müzik öğretmeninin dönüştürücü potansiyeli: Müzik eğitiminde diyalektik yöntem ve pedagojik model
Music teachers' transformative potential: The dialectical method ans the pedagogical model in music education
- Tez No: 760148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY EBRU TUNCER BOON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Müzik, Education and Training, Philosophy, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Zamansal bir değer ve gerçeklik içerisinde biçim alan insan ve sanat, bununla birlikte zamansal akış içerisinde bir devinime sahiptir. Sanatın ve insanın aynı imleç üzerinde gerçekleşen hareketleri, bir öz alışverişi ile birlikte günümüze değin ulaşmaktadır. Bu öz, yaratıcılık, yaşam-müzik-öğrenme-ifade-deneyim-dönüşüm süreçlerinin birbiri ile ortaklığında yatar. Bütün bu kavramların içerisinde gerçekleşen süreçler olarak; hareket, çelişki, devinim, gelişim, dönüşüm, bu çalışmanın felsefi temeli olan diyalektik materyalizmde geniş anlatımını bulur. Genel bir düşünce biçimi ve yöntem olan diyalektik,“zihinsel ve eylemsel”olarak gerçekleşen yaşamda, insana, özü anlama ve bugünü dönüştürme bilincini verir. Müziğin bir sanat olarak kendisinde içkin ve böylece müzik ediminde teorik ve duyumsal olarak sürekli insan ile iletişime giren bilgiler, insanın özüne dayanan dönüştürücü bir güce sahiptir. Diyalektik yöntem, bu bilgileri ortaya çıkarma ve insanın öz eylemine katma potansiyelini, yaşamın her alanında olduğu gibi, müzik edimi alanında da gerçekleştirme yollarını gösteren, bütünlüklü bir“gelişim yasaları bütünü”olarak tanımlanabilir. Karl Marx ve Friedrich Engels'in diyalektik anlatımıyla yola çıkan bu çalışma, tekrardan Marx'a ait olan yabancılaşma kavramı ile, insanın müzikal pratiğinin özüne, kendi pratiğine, dönüştürücü ve yaratıcı özüne yabancılaşması üzerinden bir sorunu ortaya koymaktadır. Eğitim sürecinde, genel olarak öz anlamından uzak bir kullanışlılıkla varlığını sürdüren müzik eğitimi, insanın, kendi dışında bir şey“miş”gibi emek verdiği süreç ve deneyimlerden“özüne yabancılaşmış”olarak ayrılmasına neden olur. Bu çalışmanın amacı, müziğe, müzik edimine ve öğrenme süreçlerine içkin diyalektiğin bir kaynak olarak kullanımı ve bilince çıkarılmasıdır. Diyalektik, yabancılaşmanın aşımında bir yol olarak ele alınacaktır ve araştırmanın sonucunda, müzik öğretmeninin dönüştürücü potansiyelini ortaya çıkaracak bir yöntem olarak ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
Man and art, which together take shape in the temporal, also move in the temporal flow. Themovements of art and people have reached the present day owing to an exchangeof essence. This essence lies in the partnership of creativity and life-music-learning-expression- experience transformation processes. The processes taking place within all these concepts include movement,contradiction, development, transformation, all part of the spectrum of dialectical materialism, which is the philosophical basis of this work. Through dialectical materialism art finds its broadest expression. The dialectic,which is a general way of thinking and a method, gives people the consciousnessto understand essence and to transform the present in life that takes place“mentallyand actively.”The information inherent in music thus constantly communicateswith people through a transformative power based on the essence of the humanbeing. The dialectical method can be defined as a holistic“law of development”that shows ways of realizing the potential of revealing this information and adding to it human action in the field of performance, as in all areas of life.Starting with the dialectical expressions of Karl Marx and Friedrich Engels, this study revealsa problem with Marx's concept of alienation—the alienation of man to the essence of his musical practice, to his own practice, and to his transformative and creative essence. Music education, which continues to exist in the educational process with a usefulness far from its essence, causes people to leave the processes and experiences in which they work as if they are something other than themselves, i.e.“alienated from their essence.”For the purpose ofthis study, the use of the dialectic in music, musical performance, andlearning is considered as a way to overcome alienation. Dialectics, on theother hand, has been revealed as a method that will reveal the transformativepotential of the music teacher as a result of the research.