Farklı hücre senkronizasyon yöntemlerinin erken ve geç pasaj sayılarındaki sığır ve koyun hücreleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different cell synchronization methods on early and late passage number sheep and bovine cells
  1. Tez No: 760219
  2. Yazar: ASLI TANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Donör hücrelerin hücre döngüsü aşaması, nükleer transfer embriyolarının gelişim yeteneğini etkileyen önemli bir faktördür. G0/G1 aşamaları nükleer transferde en uygun hücre döngüsü aşaması olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, sığır ve koyunlardan alınan granüloza hücreleri erken (5.) ve geç (15.) pasajlarda analiz edilmektedir. Deney grupları, aktif olarak bölünen hücrelerden, 24/72 saat konfluent (%10 FBS) ve 24/72 saat serum açlığı (%0.5 FBS) uygulanan hücrelerden oluşmaktadır. Hücre döngüsü fazları, GO/G1, S ve G2/M'deki hücre yüzdeleri hücrelerin propidyum iyodür, hücre canlılığı, apoptoz/nekroz hücre yüzdeleri hücrelerin propidium iyodür ve Annexin V-FITC ile boyanması sonrasında akış sitometri cihazında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The cell cycle stage of donor cells is an important factor influencing developmental ability of nuclear transfer embryos. G0 or G1 stages are considered to be the most suitable stage for nuclear transfer. In this study, the granulosa cells from cattle and sheep were analyzed low (5th) and high (15th) passages. Experimental groups consiste actively dividing cells, contact inhibition (%10 FBS) for 24 and 72 hours, cells starvation (%0.5 FBS) for 24 and 72 hours.