Teachers' and students' perceptions on integrating glocalization into English Language Education at tertiary levels
Glokalizasyonun yükseköğretim düzeylerinde İngiliz Dili Eğitimine entegre edilmesine ilişkin öğretmen ve öğrencilerin algıları
  1. Tez No: 760220
  2. Yazar: IMANE LEKFIFI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
21. yüzyıla gelindiğinde, küreselleşme dünya çapında hakim oldu ve İngiliz dilinin uluslararasılaşmasıyla sonuçlandı ve İngilizce öğretimi sınıflarında İngilizce öğretim uygulamaları ve müfredatlarını etkiledi. Ayrıca hareketlilik, göç, evlilik ve değişim programları gibi diğer faktörler, farklı toplulukların birbirine yakınlaşmasında, kültürel çeşitliliğin artmasında ve milletler arasındaki diyaloglarda önemli bir rol oynamıştır. Bu nedenle, yabancı dil olarak İngilizce öğrenmek, farklı ülkelerden insanları birbirine bağlayan sanal bir köprü ve çeşitli dil ve kültürel geçmişlere sahip insanlar arasında kültürlerarası bir iletişim kaynağı olması nedeniyle gerekli hale gelmiştir. Ayrıca bugün içinde yaşadığımız çok kültürlü ortam göz önüne alındığında, İngilizce yabancı dil öğretiminde küresel kültüre uzanan yerel kültürün farkındalığının artırılması önem kazanmıştır. Bu bağlamda yeni ve önemli bir terim ortaya çıkmıştır; 21. yüzyıl becerilerinin gereksinimlerini karşılamak için temel olarak hedef kültürün yerel kültüre göre tanımlanması ve yorumlanması ile ilgili olan yerelleştirme. Bu araştırma, İngilizce yabancı dil öğretmenleri ve öğrencilerinin glokalleşmenin İngilizce öğretimine entegrasyonuna ilişkin algılarını yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve öğretmenlerin çalıştığı üniversite türleri gibi faktörleri göz önünde bulundurarak incelemeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak, İngilizce öğretmenlerinin yabancı dil öğretiminin amaçları, kültür öğretiminin hedefleri, kültürel uygulamaların aşinalıkları ve sıklıkları ve yükseköğretim düzeylerinde kültürlerarası yeterliliğin boyutları ile ilgili algılarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, veri toplama araçları olarak bir anket ve yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanarak nicel ve nitel verileri birleştiren açıklayıcı bir sıralı karma yöntem tasarımı kullanır. Bu araştırmanın sonuçları, İngilizce yabancı dil öğretmenlerinin kültür öğretiminin temel amacının öğrencilerin kendi kültürlerini anlamalarını sağlamak olduğuna büyük ölçüde inandıklarını ortaya koymaktadır; böylece öğrencilerin kültürlerarası yetkinliklerini geliştirmeye yardımcı olduğu için glokalizasyonun İngilizce eğitimine entegrasyonunu desteklemektedir. Ayrıca istatistiksel sonuçlar, öğretmenlerin İngilizce eğitiminde kültür öğretiminin amaçlarına ilişkin algılarında cinsiyet ve üniversite türü faktörlerinin anlamlı bir farklılığa sahip olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, eğitim geçmişi ve akademik deneyim değişkenleri, öğretmenlerin İngilizce eğitiminde kültür öğretiminin amaçlarına ilişkin algılarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa sahiptir. Ayrıca, nitel veri bulguları, tüm İngilizce öğrencilerinin, küresel-yerel kültürleri hazırlık düzeyinde ve yüksek öğretimde İngilizce öğretimine entegre etme konusunda güçlü bir şekilde hemfikir olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlara dayanarak, glokalleşmenin yükseköğretim düzeylerinde İngilizce eğitimine entegrasyonuna ilişkin daha fazla araştırma için çeşitli pedagojik çıkarımlar ve öneriler çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
By the 21st century, globalization has prevailed worldwide and influenced the English language teaching practices and curriculums in EFL classrooms. Thus, a new and significant term has emerged; glocalization which is about identifying and interpreting the target culture in regard to the local culture to meet the requirement of 21st-century skills. This research employs an explanatory sequential mixed-method design, merging quantitative and qualitative data using a questionnaire and semi-structured interviews as data collection tools. It seeks to examine EFL teachers' and students' perceptions regarding the integration of glocalization into English language teaching at tertiary level; by determining teachers' perceptions concerning the aims of foreign language and culture teaching, their familiarity and frequency of cultural practices, and the dimensions of intercultural competence. Further, this study considers factors such as age, gender, educational background, and types of universities in which teachers work. Based on the results of this research, it has been revealed that EFL teachers highly believe that the primary objective of culture teaching is promoting the student's understanding of their own culture; thus, supporting the integration of glocalization into English language education as it helps develop the students' intercultural competence. In addition, the statistical results show that factors of gender and types of universities have no significant difference in teachers' perceptions concerning the aims of teaching culture in English language education. However, the variables of educational background and academic experience have a statistically significant difference in the perceptions of teachers about the goals of culture teaching in English language education. Also, the qualitative data findings show that all EFL students strongly agree with integrating the global-local cultures into English language teaching at the preparatory level and higher education. Based on these results, several pedagogical recommendations, and implications for further research regarding the integration of glocalization into English language education at tertiary levels are drawn.