Okul müdürlerinin kullandıkları güç stilleri ile öğretmenlerin mutluluk düzeyleri arasındaki ilişki
The effect of power styles used by school principals on teachers' happiness level
  1. Tez No: 760230
  2. Yazar: GÜLÇİN GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada okul müdürlerinin kullandıkları güç stilleri ile öğretmenlerin mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma evrenini 2020-2021 Eğitim öğretim yılında Samsun ilinde görev yapan 20.581 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini basit tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilmiş 502 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada, Koşar (2008) tarafından geliştirilen“Güç Tipi Ölçeği'' ve Hills ve Argyle (2002) tarafından geliştirilmiş ve Doğan (2012) tarafından Türkçe' ye uyarlanmış olan ”Oxford Mutluluk Ölçeği“ kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmen görüşlerine göre okul müdürlerinin en çok kullandıkları güç stillerinin ödül gücü, kişilik gücü, yasal güç ve zorlayıcı güç şeklinde sıralandığı, kişilik ve zorlayıcı güç stiline ilişkin öğretmen görüşlerinin cinsiyetlerine göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Kadın öğretmenlerin ”kişilik'' alt boyutu düzeyleri, erkek öğretmenlerden anlamlı düzeyde daha yüksektir. Medeni durum değişkenine göre, güç tipi ölçeği alt boyut toplam puanlarında hiçbir grupta istatistiksel açıdan anlamlı fark meydana gelmediği, yaş değişkenine göre ''yasal'' alt boyutu dışında diğer boyutlarda istatistiksel açıdan anlamlı fark olmadığı, okul türü değişkenine göre öğretmenlerin güç tipi ölçeği alt boyut toplam puanlarında tüm alt boyutlarda istatistiksel açıdan anlamlı fark olduğu, mesleki kıdem değişkenine göre yasal ve zorlayıcı güç alt boyutlarda, mezuniyet düzeyi değişkenine göre ise ödül alt boyutunda farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin mutluluk düzeylerine ilişkin görüşlerinin ''katılıyorum'' düzeyinde olduğu, öğretmenlerin mutluluk düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, yaş, görev yapılan okul türü, mesleki kıdem, mezuniyet düzeyi açısından değişmediği görülmüştür. Araştırma sonucunda öğretmenlerin mutluluğunun okul müdürlerinin kullandıkları kişilik ve ödül gücü ile pozitif yönde bir ilişki; zorlayıcı güç ile negatif yönde bir ilişki olduğu, okul müdürlerinin kullandıkları güç stillerinden öğretmenlerin mutluluğunun yordanamayacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the relationship between the power styles used by school principals and the happiness levels of teachers. The research population consists of 20,581 teachers working in Samsun in the 2020-2021 academic year. The sample of the study consists of 502 teachers selected by simple random sampling method. The“Power Type Scale”developed by Koşar (2008) and the“Oxford Happiness Scale”developed by Hills and Argyle (2002) and adapted to Turkish by Doğan (2012) were used in the research. As a result of the research, it was concluded that the most used power styles by school principals according to teachers' opinions were listed as reward power, personality power, legal power and coercive power, and teachers' views on personality and coercive power style differed according to their genders. The“personality”sub-dimension levels of female teachers are significantly higher than male teachers. According to the marital status variable, there was no statistically significant difference in any group in the total scores of the power type scale subdimension, there was no statistically significant difference in the other dimensions except for the“legal”sub-dimension according to the age variable, and according to the school type variable, there was no statistically significant difference in the teachers' power type scale sub-dimension. It was concluded that there was a statistically significant difference in all sub-dimensions in total scores, legal and coercive power sub-dimensions according to professional seniority variable, and reward sub-dimension according to graduation level variable. As a result of the research, it was seen that the opinions of the teachers about the happiness levels were at the level of“I agree”, and the happiness levels of the teachers did not change in terms of gender, marital status, age, type of school, professional seniority, graduation level. As a result of the research, a positive relationship between teachers' happiness and the personality and reward power used by school principals; It has been understood that there is a negative relationship with coercive power, and that the happiness of teachers cannot be predicted from the power styles used by school principals.