Katılım bankacılığı ve sukuk modelleri
Participation banking and sukuk models
  1. Tez No: 760247
  2. Yazar: CEYLAN ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, Katılım bankacılığının 1960'lı yıllarda dini nedenlerden ötürü ortaya çıkarıldığını ve günümüze kadar varlığını sürdürerek ekonomiye sağlamış olduğu katkıları ile göstermiş olduğu gelişmelerine yer verilmiştir. Sonrasında Katılım bankacılığının kullanmış olduğu birçok finansman modelleri içerisinde şuan en çok kullanılan modeli olan Sukuk ve çeşitlerine değinilmiştir. Sukuk'un Dünya ve Türkiye açısından değerlendirmeleri yapılmıştır. Dünya ve Türkiye ekonomisine yıllara göre sağlamış olduğu katkılara yer verilmiştir. Son olarak da Sukukun sağlamış olduğu avantajlar ve dezavantajlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Participation banking was revealed for religious reasons in the 1960s and the contributions it has made to the economy by continuing to exist to the present day and the developments it has shown are included. After that, Sukuk and its types, which are the most widely used model among the many financing models used by participation banking, were mentioned. Evaluations of Sukuk in terms of the world and Turkey have been made. The contributions he has made to the world and Turkish economy over the years are included. Finally, the advantages and disadvantages provided by the Sukuk were evaluated.