Endüstriyel bir kurutma fırının termodinamik analizi
thermodynamic analysis of an industrial dryer
  1. Tez No: 833449
  2. Yazar: GÖKÇENUR TİMİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ÖZGENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ekserji analizi, son yıllarda, değişik ısıl sistemlerin tasarımı, işletilmesi ve performansının değerlendirmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ekserji analizi aracılığıyla sistemdeki verimsizlikler gerçekçi şekilde saptanabilir. Bu sayede kayıplar ve kaçaklar belirlenip sistem enerji verimliliği açısından iyileştirilir. Endüstriyel fırınlar termal proses olarak ele alınırlar ve termodinamiğin birinci ve ikinci yasası kapsamında analiz edilirler. Endüstriyel fırınlarda harcanan enerjinin büyük bir kısmı kayıp olarak gerçekleşmektedir. Sistemdeki kayıpların azaltılması ve sistemin en yüksek enerji ile çalışması için gerçekleştirilen iyileştirme faaliyetleri enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik adına hayati önem taşıyan çalışmalardır. Araştırma Dönmez Debriyaj firmasının, ısıl işlem bölümünde gerçekleştirilmektedir. Firma bünyesindeki tavlama fırınları ve diğer ısıl işlem fırınlarının yanı sıra Debriyaj sektöründe gerek dünyada gerekse Türkiye'de geniş pazar payına sahiptir. Bu çalışmada Firma bünyesinde bulunan tavlama fırının termodinamik analizi gerçekleştirilecektir. Tavlama fırınının kütle, enerji ve ekserji analizleri gerçekleşmiş olup enerji ve ekserji verimleri çıkarılmıştır. Elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Exergy analysis has been widely used in the design, operation, and performance evaluation of various thermal systems in recent years. With an exergy analysis, inefficiencies in the system can be determined realistically. In this way, losses and leaks are detected, and the system is improved in terms of energy efficiency. Industrial furnaces are considered thermal processes and are examined within the scope of the first and second laws of thermodynamics. In industrial furnaces, a significant amount of energy is lost, so improvements aimed at reducing losses and operating with maximum efficiency are essential. The research is done at the Dönmez Debriyaj San. Tic. heat treatment department. In addition to tempering furnaces and other heat treatment furnaces, it has a significant market share in the clutch sector, both around the world and in Turkey. In this study, a thermodynamic analysis of the annealing furnace within the company will be made. By defining the mass, energy, and exergy balances of the furnace, energy and exergy efficiencies were calculated. The results obtained are interpreted.