Ön ödemeli konut satışlarında ayıptan doğan sorumluluk
Liability against defects in prepaid housing sales
  1. Tez No: 760250
  2. Yazar: GÖRKEM UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
“Ön Ödemeli Konut Satışlarında Ayıptan Doğan Sorumluluk”başlıklı bu tez çalışmasında ilk olarak, ön ödemeli konut satış sözleşmesinin tanımı, tarafları, unsurları ve şekli gibi konular ele alınmış, ayrıca tüketici işleminin kapsam ve sınırları çizilmeye çalışılmıştır. Devamında, ayıp kavramından ve ayıbın türlerinden bahsedilmiş, özellikle ayıplı ifa ile benzer nitelikte kavramlar olan ve uygulamada sıkça karıştırılan eksik ifa ile aliud ifa kavramları arasında benzerlikler ve farklılıklar açıklanmış, ayrıca ayıptan doğan sorumluluğun şartlarına değinilmiştir. Ardından ise tüketicinin seçimlik hakları ve bu hakların kullanımı detaylı bir şekilde ortaya konmaya çalışılmış, seçimlik hakların yanı sıra genel hükümlere göre tazminat taleplerine ilişkin açıklamalar yapılmış, üretici ile konut finansman kuruluşu gibi uygulama açısından özellik arz eden kişilerin sorumluluğuna ve son tahlilde de zamanaşımı hususuna değinilmiştir. Konulara değinilirken doktrindeki farklı görüşler sistematik bir biçimde aktarılmaya çalışılmış, çalışma bağlamında örnekler verilmek suretiyle konu somutlaştırılmaya gayret edilmiş ve yüksek mahkeme içtihatlarına da yer verilerek tartışmaların uygulamadaki yansımaları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled as“Liability Against Defects In Prepaid Housing Sales”firstly, it includes the definition, parties, elements and form of the prepaid housing sales contract, and also the content and limits of the consumer transactions are defined. Subsequently, concept of defect and defect types are determined, especially, the similarities and differences between the concepts of aliud and incomplete fulfilment, which are concepts of similar qualification and frequently confused in practice, are researched. In addition, the conditions of liability against defects are mentioned. Then, the optional rights of the consumer and the use of these rights have been tried to be revealed in detail, explanations were made about the claims for compensation in accordance with the generel provisions, and the liability of persons such as the producer and the housing finance institution and the issue of statute of limitations are mentioned. While explaining the subjects, different views in the doctrine were tried to be explained in a systematic way, and the reflections of the discussions in practice were tried to be revealed by giving examples and case-laws of the high court in the context of the study.