Hedef baskısı ve haset duygusunun satış elemanının tükenmişliğine etkisi: Çorum ilinde bankacılık sektörüne yönelik bir araştırma
The effect of goal pressure and feeling of envy on salesperson burnout: A research on the banking sector in province of Çorum
- Tez No: 760258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BOZACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tükenmişlik, günümüzün zorlayıcı pazar şartlarında örgütler için önemli sorunlardan biri olarak görülmektedir. Dolayısıyla tükenmişliği etkileyen faktörler birçok araştırmaya konu olmuştur. Diğer taraftan, çalışanları olumsuz etkileyebilen hedef baskısı ve son zamanlarda örgütsel araştırmalarda dikkat çeken bir değişken olarak haset duygusunun tükenmişliğe etkisi, yazında kısıtlı düzeyde ilgi çekmiştir. Bu çalışmanın amacı; hedef baskısı ve haset duygusunun bankacılık sektöründe çalışan satış elemanlarının tükenmişliğine olan etkisini incelemektir. Çalışmada aynı zamanda hedef baskısının haset duygusuna etkisi de açıklığa kavuşturulmak hedeflenmektedir. Araştırma, Çorum ilinde bulunan devlet, özel ve katılım bankalarında görev yapan 283 kişiyle anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri çevrimiçi olarak toplanmış, SPSS istatistik 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın hipotezlerini test edilmesi sonucunda; hedef baskısı ve haset duygusunun, satış personelinin tükenmişliğini pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca hedef baskısının da haset duygusunu pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Bu bulgular ışığında sektöre ve araştırmacılara yönelik öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Burnout is seen as one of the important problems for organizations in today's challenging market conditions. Therefore, the factors affecting burnout have been the subject of many studies. On the other hand, goal pressure, which can negatively affect employees, and the effect of envy on burnout, a variable that has recently attracted attention in organizational research, has attracted limited attention in the literature. The aim of this study is to examine the effect of goal pressure and envy on the burnout of sales personnel working in the banking sector. In the study, it is also aimed to clarify the effect of goal pressure on the feeling of envy. The research was conducted with 283 people working in state, private and participation banks in Çorum. Research data were collected online and analyzed with SPSS statistics 26.0 program. As a result of testing the hypotheses of the research; It has been determined that target pressure and envy affect the burnout of sales personnel positively. In addition, it has been determined that target pressure has a positive effect on the feeling of envy. In the light of these findings, suggestions were made for the sector and researchers.