R1234yf Ve R1234ze(E) soğutucu akışkanların kullanıldığı buhar sıkıştırmalı soğutma sisteminin deneysel enerji ve ekserji analizi
Experimental energy and exergy analysis of vapor compression refrigeration system using R1234yf and R1234ze(E) as refrigerants
  1. Tez No: 959833
  2. Yazar: ŞEYDA ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Modern soğutma teknolojileri arasında en çok tercih edilen ve kullanılan buhar sıkıştırmalı soğutma sisteminin performansının iyileştirilmesi ve sistemde meydana gelen yok olan ekserjilerin azaltılması için yapılan çalışmaların devamlılığının sağlanması oldukça önemlidir. Buhar sıkıştırmalı soğutma sisteminde kullanılan soğutucu akışkanın da sistem performans ve verimliliği bakımından yeterli olması ve bunlara ek olarak, çevre dostu olması gerekmektedir. Bu çalışmada, buhar sıkıştırmalı soğutma sisteminin enerji ve ekserji açısından incelenmesi için termodinamik analizler gerçekleştirilmiştir.R134a, R1234yf ve R1234ze(E) soğutucu akışkanlarının buhar sıkıştırmalı soğutma sisteminde kullanıldığı çalışmalar, deneysel olarak incelenmiştir.Tekrar dolaşımlı bir iklimlendirme sisteminin içerisine yerleştirilen buharlaştırıcının dış yüzeyinden hava geçirilerek farklı buharlaştırıcı sıcaklıkları ayarlanmıştır.R134a ve R1234yf soğutucu akışkan olarak kullanıldığı sistemlerde -6°C/-4°C/-2°C/0°C/+2°C buharlaştırıcı sıcaklıkları arasında ve R1234ze(E)'nin kullanılması durumunda ise -10°C/-8°C/-6°C/-4°C/-2°C buharlaştırıcı sıcaklıkları arasında çalışılmıştır. Deneyler sonucunda elde edilen veriler, EES (EngineeringEquationSolver) yazılımı yardımıyla geliştirilen bilgisayar programına girilereksonuçlar elde edilmiştir.Soğutucu akışkanların farklı buharlaştırıcı sıcaklıklarına göre kütlesel debi, kompresör basınç oranı, kompresör çıkış sıcaklığı, kompresörün tükettiği güç, yoğuşturucu ve buharlaştırıcı kapasiteleri, soğutma tesir katsayısı (COP) termodinamiğin birinci yasası kapsamında; kompresör, yoğuşturucu, kısılma vanası, buharlaştırıcı elemanlarının yok olan ekserjileri, bağıl yok olan ekserji oranları ve ikinci yasa verimleri ise termodinamiğin ikinci yasası kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very important to ensure the continuity of the work carried out to improve the performance of the vapor compression refrigeration system, which is the most preferred and used among modern refrigeration technologies, and to reduce the exergies lost in the system. The refrigerant used in the vapor compression refrigeration system must be sufficient in terms of system performance and efficiency and in addition, it must be environmentally friendly. In this study, thermodynamic analyses were performed to examine the vapor compression refrigeration system in terms of energy and exergy. Studies using R134a, R1234yf and R1234ze(E) refrigerants in vapor compression refrigeration systems were experimentally investigated. Different evaporator temperatures were adjusted by passing air through the outer surface of the evaporator placed in a recirculating air conditioning system. In systems where R134a and R1234yf are used as refrigerants, the evaporator temperatures are between -6°C/-4°C/-2°C/0°C/+2°C, and in case of R1234ze(E), the evaporator temperatures are between -10°C/-8°C/-6°C/-4°C/-2°C. The data obtained as a result of the experiments are entered into the computer program developed with the help of EES (Engineering Equation Solver) software and the results are obtained. Mass flow rate, compressor pressure ratio, compressor outlet temperature, compressor power consumed by the compressor, condenser and evaporator capacities, coefficient of refrigeration performance (COP) of refrigerants according to different evaporator temperatures were investigated within the scope of the first law of thermodynamics; the destroyed exergies of compressor, condenser, throttle valve, evaporator elements, relative destroyed exergy ratios and second law efficiencies were investigated within the scope of the second law of thermodynamics.