Yüzeylerin gönderim sınıf gruplarının involusyon üreteçleri
Involution generators of mapping class groups of surfaces
- Tez No: 760294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DALYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada gönderim sınıf gruplarının üreteçleri incelendi, ilk olarak gönderim sınıf gruplarının Dehn burguları tarafından üretilmesinin tarihi süreci anlatıldı ve minimum kaç Dehn burgusu tarafından üretilebileceği gösterildi, daha sonra asıl tezimizin konusu olan olan gönderim sınıf gruplarının involusyon üreteçleri incelendi, bu kapsamda involusyon üreteçlerinin tarihi süreci anlatıldı ve minimum kaç tane involusyon tarafından gönderim sınıf gruplarının üretilebileceği üzerinde duruldu. Bu bağlamda gönderim sınıf gruplarının 3 involusyon tarafından nasıl üretildiğini (Korkmaz 2020) makalesini takip ederek anlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the generators of the mapping class groups were examined. Firstly, the historical process of producing the mapping class groups by Dehn twists was explained and by how many minimum number of Dehn twists it could be produced was shown. Then, the topic main of our thesis, the involution generators of the mapping class groups were examined. In this context, the historical process of the involution generators was explained and by how many minimum number involution of mapping class groups could be produced was emphasized. In this sense, how the mapping class groups are produced by 3 involutions is explained by following (Korkmaz 2020) article.