Placemaking during the pandemic: Exploring the spaces of celebrations in Turkey through Twitter
Pandemi sırasında mekan oluşturma: Türkiye'deki kutlama yerlerinin Twitter üzerinden incelenmesi
- Tez No: 760300
- Danışmanlar: DOÇ. BURCU ŞENYAPILI ÖZCAN, ÖĞR. GÖR. SEGAH SAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışması, COVID-19 salgını sürecinde balkon ve dijital ortam gibi alanlarda gerçekleştirilen mekân oluşturma pratiklerini incelemektedir. Bu süreçte, virüsün yayılmasını azaltmak için alınan önlemler nedeniyle kentliler, evlerine hapsolmuş ve toplulukları ile olan sosyal etkileşimleri sınırlandırılmış, ev halkının etkileşimlerine bağlı kalmışlardır. Bağlantılı olarak kentlilerin kamusal alanda gerçekleştirdikleri kolektif pratikler de sekteye uğramış, kentsel alanlar kullanılmaz hale gelmiştir. Topluluk etkileşimi ve hissini devam ettirmek isteyen kentliler etkileşimlerini önce dijital ortama, sonrasında da balkonlara taşımış, toplumsal sosyal pratiklerini bu mekânlarda devam ettirmiştir. Alakalı olarak, Türkiye'deki kentsel bağlamın öne çıkan kolektif pratiklerinden biri olan milli bayram kutlamaları da dijital ortam ve balkonlarda gerçekleştirilmiştir. Kentiler, normalde kent meydanı, sokak gibi kamusal alanlarda gerçekleştirdikleri toplu etkinliklerin yerine geçecek üretimleri, Twitter üzerinden organize olup balkonlarda kutlama yaparak telafi etmiştir. Kutlamalar ile ilgili kentlilerin deneyimleri de dijital ortamda paylaşılmıştır. Bu gözlemlere dayanarak bu çalışma, balkonlar ve dijital mekândaki toplu kutlama pratiklerinin, bu alanların üretimine nasıl yol açtığı Türkiye üzerinden incelenecektir. Twitter üzerinden, belirli hashtag (etiket) ve anahtar kelimeler üzerinden toplanan verilere dayanarak, pandemi sırasında dijital alan ve balkonlardaki deneyimlerin ne açılardan mekân oluşturma olarak değerlendirilebileceği tartışılacaktır. Tez, pandemi sırasında kasıtlı mekân oluşturma uygulamaları, kamusal mekân ve mekanın sosyal üretimi süreçleri zorlaşmış olmasından dolayı, mekan oluşturma tanımlarının yeniden gözden geçirilmesinin, çağdaş dünyadaki mekanların nasıl yapıldığını ve mekan oluşturmanın nasıl gerçekleştiğini anlamak adına yeni olanaklar sağlayacağı fikri üzerinden ilerletilmiştir. Bu nedenle tez, mekan oluşturma literatürünü, çalışmanın sonuçlarını ve pandeminin koşullarını bir arada inceleyerek mekan oluşturma tanımına yeni bir bakış açısı katmak ve böylece ileriki çalışmalara katkıda bulunmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis studies the recent placemaking practices that have been realized during the COVID-19 pandemic in spaces such as balconies and digital space. During the pandemic, due to measures taken to decrease the spread of the virus, citizens have been confined to their homes' boundaries and to the interaction of their households. Consequently, there have been disruptions in citizens' collective practices within public spaces, rendering the city unclaimed. Yet, longing for community interaction and sense of community, citizens moved their interactions to the digital realm, and subsequently to balconies, to accommodate communal and social practices. Relatedly, one of the prominent collective practices in the urban context of Turkey, national holiday celebrations were also carried out in balconies and digital space. Citizens have organized through Twitter and realized celebration practices in their balconies, to compensate for the gatherings they normally held in public places such as city squared and streets. The expressions of experiences related with the celebrations were also reflected onto the digital realm. Building up on these observations, this study will explore how collective celebration practices in balconies and digital place have led to placemaking of these realms through the case study of Turkey. Based on data gathered from Twitter through specific hashtags and keywords, how the experiences of digital spaces and balconies correspond to placemaking during the pandemic will be discussed. Since official practices of placemaking, the communal place and the process of social production of place have been challenged during the pandemic, the thesis builds up on the idea that revisiting the definition of placemaking can provide new opportunities in understanding how places are made and placemaking is realized in the contemporary world. Thus, by understanding the placemaking of the pandemic the thesis aims to provide a new and revised perspective towards placemaking, by integrating the literature, findings of the thesis and the context of the pandemic to guide further studies.