Becoming a father during the COVID-19 pandemic: A qualitative investigation
COVID-19 pandemisi döneminde baba olmak: Kalitatif inceleme
- Tez No: 749848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Babalığa geçiş erkekler için önemli bir hayat olayı olmakla birlikte aynı zamanda yeni ebeveyn olmuş kişi için oldukça hassas bir dönemdir. Bu dönemde ekonomik kaygılar, bebek bakımında yetersizlik hisleri ve büyük yaşam tarzı değişiklikleri gözlenmektedir. Depresyon ve anksiyete gibi ruhsal zorluklar da yeni babalar tarafından deneyimlenebilmektedir. COVID-19 pandemisi ebeveynliğe geçişte yaşanması beklenen bu zorlukları arttırmıştır. Yeni ebeveynlerin bu dönemde psikolojik zorluklar yaşama eğilimleri olduğu görülmektedir. Pandemi özellikle babaların hayatlarında büyük bir değişikliğe neden olmuştur. Çoğunlukla evin dışında çalışan ve çocuklarıyla kısıtlı zaman geçirme şansı olan çoğu baba, pandemi kısıtlamaları sonucunda evden çalışmaya başlamıştır. Bunun sonucunda ise aileleri ile daha fazla süre bir arada olma şansı elde etmişlerdir. Araştırmalar, çoğu babanın bu değişimi memnuniyetle karşıladığını ve çocuklarıyla ilişkilerinin güçlendiğini göstermiştir. Bununla birlikte, artan ekonomik kaygılar, hastalık kaygıları ve iş-yaşam dengesinin bozulması da pandeminin getirdiği zorluklardandır. Bu çalışma ilk kez baba olmuş Türk erkeklerinin pandemi deneyimlerini anlamayı ve pandemi kısıtlamalarının babalıkları üzerindeki etkilerini nasıl anlamlandırdıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Pandemi döneminde çocuk sahibi olmuş ve akabinde evden çalışmaya başlamış sekiz katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerin Yorumlayıcı Fenomenolojik Analizi sonucunda dört ana tema ortaya çıkmıştır: 1) gelişen babalık kimliği, 2) baba olarak kendine bir yer bulmak, 3) zorluklarına değen bir deneyim ve 4) beklenmedik bir olay: COVID-19 pandemisi. Çalışmanın sonuçları, henüz araştırılmamış bir alan olan evden çalışan bebekli babaların pandemi deneyimleri konusunda literatüre katkı sağlamakta, aynı zamanda bebeklik döneminde babalık literatürüne katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Transition to fatherhood for men is a major life event and has been demonstrated as a period of vulnerability for new parents. Challenges such as financial concerns, low self-efficacy in childcare, and drastic changes in lifestyle and relationships are experienced during this time. Mental health difficulties such as depression and anxiety are also common among expectant and new fathers. These struggles are aggravated with the emergence of the COVID-19 pandemic. New parents are susceptible to psychological distress during the period of adaptation to parenthood, which is an already challenging task. The pandemic resulted in a major change in the lives of fathers. Traditionally working outside the home and having limited opportunity to be involved in their offspring's lives, many fathers now started working from home due to the pandemic restrictions. This resulted in increased time spent with family. Previous research demonstrated that fathers during the pandemic felt closer to their children. Yet, disadvantages such as increased financial worry, fear of infection, and disrupted work-life balance were also documented. The present study aims to understand Turkish first-time fathers' experiences during the pandemic and how they interpreted the effects of the pandemic restrictions on their fatherhood journeys. In-depth interviews with eight participants, who welcomed their first children during the pandemic and concurrently switched to remote working were conducted. Interpretative Phenomenological Analysis (IPA) of the interviews revealed four themes: Emerging Self as a Father, Finding Your Place as a Father, Challenging Yet Rewarding, and The Unexpected Part of Fatherhood: The COVID-19 Pandemic. Results of the study contribute to the gap in literature on remote working fathers of infants during the pandemic, as well as making a contribution to the literature on fatherhood during infancy.