COVID-19 pandemi döneminin sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılığına etkisi: Samsun ili örneği
The effect of the COVID-19 pandemic period on the organizational commitment of healthcare professionals: The case of Samsun
  1. Tez No: 760301
  2. Yazar: TURGUT ÖZAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, 2019 yılının son çeyreğinde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinde en ön saflarda yer alan sağlık çalışanlarımızın bu süreçle beraber örgütsel bağlılık düzeylerinde ne derece etki yarattığı ölçülmek istenmiştir. Amaç doğrultusunda kişisel bilgi formu ve Allen ve Meyer tarafından geliştirilen normatif bağlılık, devam bağlılığı ve duygusal bağlılık boyutlarını içeren on sekiz maddelik örgütsel bağlılık ölçeği, Covid-19 salgın sürecinin devam ettiği 2021 yılı Mart-Mayıs aylarında Samsun ilinde faaliyet gösteren 1050 sağlık çalışanına uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarının orta düzeyde örgütlerine bağlı oldukları, cinsiyetlerine, yaşlarına, medeni durumlarına, eğitim durumlarına, kurumda çalışma ve toplam çalışma sürelerine göre örgütlerine olan bağlılık düzeylerinde istatistiksel olarak farklılıkların olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to measure the extent to which our health workers, who are at the forefront of the Covid-19 pandemic that has affected the whole world in the last quarter of 2019, have made an impact on their organizational commitment levels with this process. Personal information form developed by Meyer and Allen and purpose for normative commitment, loyalty and continued emotional attachment containing the dimensions of eighteen-item organizational commitment scale Covid-19 epidemic, the process continues as the year 2021 March-May in the months of operating in the province of Samsun, 1050 was administered to health workers. The obtained data were evaluated using the SPSS 22.0 statistical program in the computer environment. As a result of the research, it was determined that there are statistical differences in the level of commitment of health workers to their organizations at a moderate level, depending on their gender, age, marital status, educational status, work in the institution and total working time.