Kadınların yaşlılık sürecinde karşılaştıkları sorunlara yönelik eğitim ihtiyaçları
The educational needs of women about the problems they face in old age
- Tez No: 760312
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada 60 yaş üstü kadınların yaşlılık döneminde karşılaştıkları sorunlara yönelik eğitim ihtiyaçları görüşlerini ortaya çıkartmak amaçlanmıştır. Alan araştırması kapsamında, Ankara ili Keçiören ilçesinde yaşayan ve bakıma muhtaç olmayan 60 yaş üstü kadınlardan oluşan 25 katılımcı ile mülakat yapılmıştır. Araştırmanın amacı kapsamında; elde edilen veriler incelenip tasnif edilmiş ve kategorilere ayrılmıştır. Bu araştırmanın yöntemi; nitel araştırma yöntemidir. Nitel araştırmayı,“gözlem, görüşme ve doküman analizi gibi nitel veri toplama tekniklerinin kullanıldığı, algıların ve olayların doğal ortamda gerçekçi ve bütüncül bir biçimde ortaya konmasına yönelik nitel bir sürecin izlendiği araştırma”olarak tanımlamak mümkündür (Yıldırım ve Şimşek, 2008, s. 39). Verilerin yorumlanmasında, nitel araştırma yönteminin betimsel analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Katılımcılar arasında eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla halk eğitimi ve benzeri merkezlerde açılan bir eğitim programına katılmadıklarını belirtenlerin yüksek oranda olduğu belirlenmiştir. Yaşlı kadın yetişkinlerin eğitim ihtiyaçlarına yönelik konular; teknoloji, sağlıklı yaşam, iletişim ve okuma-yazma ihtiyacı olarak dört ana başlık altında incelenmiştir. Araştırma sonucunda, yaşlı kadın yetişkinlerin“teknoloji”ihtiyacına yönelik konulardaki eğitim ihtiyacının ön sırada yer aldığı saptanmıştır. Bu konuyu“sağlıklı yaşam”ihtiyacına yönelik konuların izlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the opinions of the educational needs of women over 60 years old regarding the problems they face in their old age. Within the scope of the field research, interviews were conducted with 25 participants, consisting of women over the age of 60 who live in the Keçiören district of Ankara and isn't in need of nursing. In line with the purpose of the research, the categories were determined by examining the collected data. The method of this research is qualitative research method. It is possible to define qualitative research as“research in which qualitative data collection techniques such as observation, interview and document analysis are used, and a qualitative process is followed to reveal perceptions and events in a natural environment in a realistic and holistic way”(Yıldırım ve Şimşek, 2008, p. 39). Descriptive analysis echnique was used to interpret the data. The rate of participants who did not participate in any educational program in public education and equivalent centers to meet their educational needs was also quite high. The subjects for educational needs of older women adults were investigated under four main titles, including the needs of technology, healthy life, communication and literacy. As a result of the study, it was determined that the educational need of older women adults on“technology”ranked first. This subject was followed by the educational subjects about“healthy life”.