Yabancı dil ağırlıklı 5.sınıf İngilizce öğretim programının Stake'in uygunluk-olasılık modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of the 5th grade intensive English curriculum according to Stake's congruence-contingency model
- Tez No: 760332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY DOĞAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmanın amacı Yabancı Dil Ağırlıklı 5. Sınıf İngilizce Öğretim Programının Stake'in Uygunluk-Olasılık Modeline göre girdi, süreç ve ürün boyutlarının değerlendirilmesidir. Araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Kırıkkale il merkezinden pilot olarak seçilen 5 ortaokulda görevli 20 İngilizce öğretmeninin ve bu okulların 5. sınıf öğrencilerinin katılımı ile yürütülmüştür. Yabancı dil ağırlıklı 5. sınıf İngilizce öğretim programının değerlendirilmesi kapsamında birden fazla veri toplama aracı kullanılmıştır. Veriler“Öğretim Programı İnceleme Formu”,“Sınıf Gözlem Formu”,“Akademik Başarı Testi”,“İlköğretim İngilizce Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”,“Öğretmen Anketi”ile elde edilmiştir. Öğretmen anketi ile elde edilen verilerin analizinde frekans ve yüzde belirlenmiştir. Öğretim programı inceleme formu ve sınıf gözlemleri ile elde edilen nitel verilerin analizinde betimsel analizden yararlanılmıştır. Öğrencilerin ön test-son test başarı testi ve tutum ölçeği puanlarının anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla ilişkili örneklemler t-Testi kullanılmıştır. Girdi boyutunda elde edilen bulgulara göre uygulama öncesinde öğretmenlerin hizmet içi eğitim almadıkları belirlenmiştir. Öğrencilerin tutum anketi ön test puan ortalamaları İngilizce dersine yönelik tutumlarının yüksek olduğunu göstermektedir. 36 üniteden oluşan öğretim programında 15. üniteden sonra dil zorlaşmaktadır. Kazanımlar üst düzey öğrenmeyi hedeflediğinden öğrencilerin hazır bulunuşluklarının üzerindedir. Öğretmenlerin büyük çoğunluğunun programın kazanımlarının öğrencilerin ön bilgisine uygun olduğuna katılmadıkları tespit edilmiştir. Ancak öğrencilerin akademik başarı testi ön test puan ortalamaları programa ilişkin ön bilgiye sahip olduklarını göstermektedir. Programın içeriği ve öğrenme yaşantıları düzenlenirken öğrenciye görelik ilkesi göz ardı edilmiştir. Süreç boyutunda öğretmenlerin büyük bölümünün ders kitabının programın amaçlarını gerçekleştirmek için yeterli olduğuna katılmadıkları tespit edilmiştir. Gözlem yapılan sınıflarda kullanılan ders kitaplarının programın hedeflediği dil seviyesi için yetersiz olduğuna ulaşılmıştır. Ürün boyutunda elde edilen bulgulara göre öğrencilerin İngilizce dil seviyeleri programda öngörülen düzeye (B1.1) ulaşmamaktadır. Öğretmenlerin büyük çoğunluğunun öğrencilerin okuma, yazma ve dinleme becerilerinin geliştiğine katılırken konuşma becerilerinin geliştiğine katılmadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca dönem boyunca yapılan sınavlarda dil becerilerinin eşit bir şekilde ölçülmediği belirlenmiştir. Öğrencilerin akademik başarı testi ön test - son test puan ortalamaları arasında ise anlamlı bir farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Ancak akademik başarı testi son test puan ortalamalarının ön test puan ortalamalarına yakın olduğu ve başarının istenilen düzeyde olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Tutum anketi ön test- son test puan ortalamalarına göre öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutumlarında anlamlı bir değişikliğin olmadığı belirlenmiştir. Programın girdi, süreç ve çıktı boyutlarında ulaşılan sonuçlar bir bütün olarak ele alındığında öğretim programında öğrencilerin düzeyine uygunluk ilkesi göz ardı edilmiştir ve amaçlandığı gibi öğrencilerin iletişimsel dil becerileri gelişmemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the antecedents, transactions, and outcome areas of the 5th Grade Intensive English Curriculum according to Stake's Congruence-Contingency Model. The research was carried out with the participation of 20 EFL teachers and the 5th graders from 5 pilot secondary schools in the academic year 2021-2022 in Kırıkkale. More than one data collection tool was used to evaluate the curriculum. Data were collected through“Curriculum Evaluation Form”,“Classroom Observation Form”,“Academic Achievement Test”,“Attitude Scale”, and“Teacher Questionnaire”. Frequency and percentage values were determined in the analysis of the data obtained from the teacher questionnaire. Descriptive analysis was used to analyze the qualitative data obtained with the curriculum evaluation form and classroom observations. Paired samples t-Test was used to determine whether the students' pre-test and post-test scores of the academic achievement test and attitude scale differ meaningfully. According to the findings obtained in the antecedents, it was found that the teachers had not received any in-service training. The students' attitude scale pre-test mean scores showed that their attitudes towards English were high. In the curriculum consisting of 36 units, the language level becomes increasingly difficult after the 15th unit. Since the learning outcomes aim high-level learning, they are above the readiness levels of the students. The majority of the teachers did not agree that the learning outcomes of the curriculum were suitable for the students' prior knowledge. However, the students' academic achievement test pre-test mean scores showed that they had prior knowledge. The principle of child-appropriateness was ignored in the content and learning experiences components of the curriculum. In the transactions, most of the teachers did not agree that the textbook was sufficient to achieve the objectives of the curriculum. The textbooks used in the observed classrooms were insufficient for the targeted language level. According to the findings obtained in the outcome, the students' English language levels did not reach the projected level (B1.1). The majority of the teachers agreed that students' reading, writing and listening skills improved while speaking skills did not improve. In addition, it was found that language skills were not measured equally in the exams. It was determined that there was a significant difference between the students' academic achievement pre-test and post-test mean scores. However, it was concluded that the students' post-test mean scores were close to the pre-test mean scores and the success of the students was not at the desired level. There was no significant change between the students' attitude scale pre-test and post-test mean scores. To wrap up all the findings obtained in the antecedents, transactions, and outcome areas of the curriculum as a whole, the principle of suitability to the students' levels in the curriculum is ignored and communicative language skills of the students' do not improve as intended.