Yabancı dil ağırlıklı 5. sınıf İngilizce programının Stake'in yanıtlayıcı değerlendirme modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of the 5th grade intensive English language curriculum using Stake's responsive evaluation model
- Tez No: 841980
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu araştırma, ilk kez 2017 yılında yayınlanan, 2018 yılında güncellenen Yabancı Dil Ağırlıklı 5. Sınıf İngilizce programını Stake'in Yanıtlayıcı Değerlendirme Modeline göre değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Bursa'daki bir okulda bütüncül tek durum çalışması deseniyle, araştırmada kullanılan değerlendirme modelinin aşamaları ve ilkeleri doğrultusunda yürütülmüştür. Program paydaşı altı İngilizce öğretmeni, dört okul yöneticisi, 18 öğrenci ve 16 velinin katılımcı olarak yer aldığı bu çalışmada veriler, bireysel ve odak grup görüşmeleri, ders ve okul gözlemleri ve doküman incelemesi aracılığıyla elde edilmiştir. Görüşmelerde, dört adet yarı-yapılandırılmış görüşme formu, gözlemlerde üç adet yarı-yapılandırılmış gözlem formu kullanılmış, doküman olarak ders materyalleri, ödevler/ödev çıktıları ve resmi yazılar incelenmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma bulgularına göre, program paydaşları program uygulamasını genel olarak yararlı bulmakta, uygulama süreci programın genel amaçlarıyla büyük oranda uyumluluk göstermektedir. Öğrenci ve öğretmenlere göre tema ve içeriklerin ilgi çekici ve uygulama sürecinin keyifli olduğu; öğretmenlere göre ders saatinin yeterli ancak bazı kazanımların tema veya öğrenci yaş grubu özellikleriyle uyumsuz olduğu; öğrencilerin ilgi gösterdikleri program etkinliklerinin başarı düzeylerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Veliler ve okul yöneticilerine göre program yaş grubunun yabancı dil öğrenme ihtiyacına yanıt vermektedir. Sonuçları genel olarak uyumluluk gösteren görüşme ve gözlemler, öğretim etkinliklerinin, öğretmen tutumlarının ve hedef dilde düzenlenen sınıf dışı sosyal faaliyetlerin programın iletişimsel öğretim yaklaşımıyla büyük oranda örtüştüğünü, konuşma ve dinleme becerileri etkinliklerine daha çok ağırlık verildiğini, ders materyali olarak dijital kaynakların ve çalışma kağıtlarının sıkça tercih edildiğini göstermektedir. Ancak, ölçme-değerlendirme faaliyetlerinin iletişim temelli öğretim süreci etkinlikleriyle büyük ölçüde uyumsuz olduğu tespit edilmiştir. Okul yönetiminin fiziki şartları iyileştirme çalışmaları, öğretmenlerin benimsediği öğrenci merkezli öğretim yaklaşımları ve zümre işbirliğiyle geliştirdiği stratejiler, veli katılımı ve öğrencilerin duyuşsal tepkileri programın uygulanma sürecini olumlu etkilemiştir. Ancak, kalabalık sınıflar, ders saati planlamasının programla uyumsuzluğu, programa uygun hazırlanmış basılı ders materyalleri eksikliği gibi uygulama koşullarına ilişkin problemler saptanmıştır. Sonuç olarak, program paydaşlarının programın uygulanma sürecine ilişkin olumlu görüşlerinin, programın sürdürülebilirliğine dair dikkate değer bir etken olduğu, süreç içerisinde ortaya çıkan bazı problem ve ihtiyaçların giderilmesinde uygulama koşullarının düzenlenmesi, fiziki şartların iyileştirilmesi, öğretmenlere hizmet içi eğitim ve ders materyalleri desteği sağlanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the 5th Grade Intensive English Language Curriculum, initially published in 2017 and updated in 2018, using Stake's Responsive Evaluation Model. Conducted as a holistic single case study in a Bursa school, the research adopts a holistic approach to the program's implementation, following the stages and principles of the evaluation model. Involving six English teachers, four school administrators, 18 students, and 16 parents as participants, the data were collected through individual and focus group interviews, classroom and school observations, and document analysis. Four semi-structured interview forms and three semi-structured observation forms were utilized during interviews and observations. Documents, including teaching materials, assignments, outputs, and official writings, were examined. The obtained data were analyzed and interpreted using content analysis. According to the research findings, stakeholders generally find the program useful, and the implementation process is largely in line with the program's overall objectives. Themes and content are perceived as engaging and the implementation process as enjoyable by students and teachers. However, teachers express concerns about the adequacy of teaching hours and some mismatches with themes or student age group characteristics. It is noted that students' interest in program activities varies based on their success levels. Parents and school administrators believe that the program addresses the language learning needs of the target age group. Overall, the findings, indicating coherence in interviews and observations, reveal that teaching activities, teacher attitudes, and extracurricular interactive social activities in the target language align significantly with the program's communicative teaching approach. However, it is highlighted that assessment instruments are largely incongruent with communication-based instructional activities. Improvements in physical conditions, teaching approaches, and strategies developed through collaboration positively influenced the program's implementation. However, challenges such as crowded classrooms, discrepancies in teaching hours, and the lack of appropriately prepared printed teaching materials according to the program's recommendations have been identified as issues in the implementation conditions. In conclusion, the positive views of program stakeholders regarding the implementation process are considered a noteworthy factor contributing to the program's sustainability. However, addressing challenges in the implementation conditions, improving physical conditions, providing in-service training for teachers, and offering support for teaching materials are necessary for addressing emerging problems and needs throughout the process.