İyileştirilmiş doğal kauçuk bileşiminin sıcaklık dayanımının artırılması ve farklı endüstrilere entegre edilmesi
Increasing the temperature resistance of the improved natural rubber compound and integrating it into different industries
- Tez No: 760351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kauçuk endüstrisinde gelişen bir terim olan kauçuk bileşimi oluşturma, bir kauçuğun veya elastomerin veya bunların bir karışımının modifiye edilmesi için bir işlemdir. Bunlar, malzemeyi gerekli koşullar, uygulamalar ve artan performans için optimize etmeye yönelik uygulamalardır. Bu işlemle elde edilen kauçuk bileşimi, diğer kauçuklarda bulunmayan benzersiz özelliklere sahiptir. Ayrıca, vulkanize edilebilir elastomer özellikleri ile karakterize edilebilen benzersiz ve çok yönlü malzemelerdir. Ancak bu yapıların elastomerik özellikleri camsı geçiş sıcaklıklarının üzerinde kalıcı değildir ve deformasyona karşı dirençlerini koruyamazlar. Doğal kauçuğun yüksek sıcaklık ve ozona maruz kalma gibi çeşitli etkilere karşı direncinin düşük olması nedeniyle, yapılarının fiziksel ve kimyasal etkilere karşı direncini artırmak için iyileştirme işlemlerine tabi tutulurlar. En önemlilerinden biri kürlemedir (vulkanizasyon). Bu çalışmada, Z-Bıçaklı mikserde kauçuk bileşiği oluşturma ve solvent ortamda kauçuğun yapısını iyileştirme çalışmaları ile yüksek sıcaklığa, fiziksel ve kimyasal etkilere dayanımı artırılmış doğal kauçuğun, basınca duyarlı yapıştırıcı (PSA) formuna dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla uygun hidrokarbon reçineleri, antioksidanlar, kürleyiciler, hızlandırıcılar ve solventler kullanılarak formülasyon çalışmaları yapılmıştır. Uygun bir krepe kağıt üzerine PSA kaplaması ile elde edilen ürünün, yüksek sıcaklıklara, fiziksel ve kimyasal etkilere dayanıklı olduğu görülmüştür. Ürün aynı zamanda kullanım alanlarına göre uygun yapışma değerlerine sahiptir. Bu ürün aynı zamanda birçok sektöre entegre edilebilmektedir. Laboratuvarda yapılan analizler ile yapıştırıcının karakterizasyonu ve üretilen ürünün performansı hakkında bilgi edinilmiştir. Özellikle fenol formaldehit reçine ile kürlenen formüllerin karakterizasyonunda ve performans verilerinde yüksek sıcaklığa dayanımı olduğu görülmüştür. Performans testleri, bant analizinde yaygın olarak kullanılan cihazlarla değerlendirilmiş olup, standartlara uygun bir maskeleme bandı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Rubber compounding, a term that has evolved in the rubber industry, is a process for modifying a rubber or elastomer, or a mixture thereof. These are applications for optimizing the material for the required conditions, applications, and increasing performance. The rubber compound obtained by this process has unique properties which are not found in other rubbers. They are also unique and versatile materials that can be characterized by their vulcanizable elastomer properties. However, the elastomeric properties of these structures are not permanent above the glass transition temperatures and they cannot maintain their resistance to deformation. Due to the low resistance of natural rubber to various effects such as exposure to high temperature and ozone, they are subjected to the improvement processes in order to increase the resistance of their structure against physical and chemical effects. One of the most important is curing (vulcanization). In this study, it is aimed to transform the natural rubber, which is resistant to high temperature and other physical and chemical effects, into the pressure-sensitive adhesive (PSA) form with the rubber compound formation process. For this purpose, formulation studies are carried out by using suitable hydrocarbon resins, antioxidants, curing agents, accelerators, and solvents. It has been observed that the product obtained by PSA coating on a suitable crepe paper is resistant to high temperatures, physical and chemical effects. The product also has suitable adhesion values according to its usage areas. This product can also be integrated into many sectors. With the analysis made in the laboratory, information was obtained about the characterization of the adhesive and the performance of the produced product. Especially in the characterization and performance data of the formulations cured with phenol formaldehyde resin, it has been observed that they have high temperature resistance. Performance tests were evaluated with devices commonly used in tape analysis and a masking tape was created in accordance with the standards.