Kömür maden ocağında iş güvenliği için alınan önlemlerin değerlendirilmesi
Purchased for occupational safety in the coal mine evaluation of measures
  1. Tez No: 700744
  2. Yazar: OĞUZHAN ALP DİZLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Madencilik sektörü iş kazaları yönünden en tehlikeli işlerin başında gelmektedir. Maden kazalarını önleyebilmek için maden sahalarında tehlikelerin ve risklerin analizini yaparak bu doğrultuda tedbirler almak gerekmektedir. Bu çalışmada ülkemizdeki maden kazaları ele alınarak alınması gereken önlemler değerlendirilmiş ve maden işçilerine anket uygulanmıştır. Maden işçilerinin yaş, gelir durumu, eğitim durumu, madende kaç yıl çalıştığı, madenciliğe başlama yaşı sınıflandırılmış ve değerlendirilmiştir. Yapılan anketler sonucunda yeraltı kömür madenciliğine ilişkin iş kazası riskleri değerlendirilmiştir. Anket sonuçları değerlendirildiğinde maden işyerlerinde yeterli düzeyde iş güvenliği ikliminin oluşturulmadığı, çalışanların yaptıkları iş konusunda yeterli bilgi ve eğitime sahip olmadıkları, maden sahalarında grizu ölçüm ve sonuçlarının iş güvenliği mevzuatlarına uygun olmayan durumlar taşıdığı, iş ekipmanlarının yeterli düzeyde tedarik edilmediği sonuçları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The mining industry is one of the most dangerous jobs in terms of occupational accidents. In order to prevent mining accidents, it is necessary to analyze the hazards and risks in the mine sites and take measures in this direction. In this study, the precautions to be taken by considering the mining accidents in our country were evaluated and a questionnaire was applied to the mine workers. Age, income status, education level, number of years worked in the mine, age of starting mining were classified and evaluated. As a result of the surveys, occupational accident risks related to underground coal mining were evaluated. When the results of the survey are evaluated, it has been determined that a sufficient level of occupational safety climate is not created in the mining workplaces, that the employees do not have sufficient knowledge and training about the work they do, that the measurement and results of the firedamp in the mine sites are not in compliance with the occupational safety regulations, and that the work equipment is not adequately supplied.