Inequality in mobility during COVİD-19: Global to local analysis
COVİD-19 sürecinde hareketlilikte eşitsizlik: Küresel ve yerel analiz
  1. Tez No: 760366
  2. Yazar: ELİF GENÇASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT TÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SELEN MADENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, Covid-19 pandemisi sırasındaki hareketlilik modellerini küresel ve yerel bir çerçeveden analiz etmektedir. Küresel çerçeve 37 Avrupa ülkesini ve yerel çerçeve 81 Türk şehrini içermektedir. Çalışma, Şubat 2020'den Ocak 2022'ye kadar insanların günlük hareketlilik kayıtlarını takip etmektedir. Analizler, bireylerin“uygun”hareketlilik davranışlarını kolaylaştıran veya engelleyen, ülkelerdeki mevcut ekonomik fırsatları -makro ölçekte- anlamak için yapılmıştır ve enfeksiyon riskine ve hükümet politikalarına rağmen çalışmak için işe gidip gelmesi gereken nüfusun payına odaklanmaktadır. Sonuçlar geliri, eğitim düzeyi ve doğumda yaşam beklentisi yüksek olan bölgelerdeki çalışanların işyeri hareketliliğini; geliri, eğitim düzeyi ve doğumda yaşam beklentisi düşük olan bölgelerdeki çalışanlara göre daha fazla azaltabildiklerini göstermektedir. Bu nedenle, Avrupa ve Türkiye şehirlerindeki ayrıcalıksız nüfuslar Covid-19'a karşı daha yüksek sağlık risklerine maruz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes mobility patterns during the Covid-19 pandemic from a global and local perspective. The global framework includes 37 European countries and the local framework comprises 81 Turkish cities. The study follows the daily mobility trajectories of people from February 2020 to January 2022. The analyzes are conducted to understand the economic opportunities available in countries -at a macro scale- that facilitate or hinder the“proper”mobility behavior of individuals while focusing on the captive commuters, i.e., the share of the population who need to commute to the work despite the risk of infection and governmental policies. The results indicate that the workforce in regions with higher GDP per capita, education level, and life expectancy at birth was able to reduce their workplace mobility higher than commuters in areas with low income, education level, and life expectancy at birth. Therefore, unprivileged populations were exposed to higher health risks against rapid Covid-19 transmission in Europe and Turkish cities.