Irak-Kerkük ili hemodiyaliz hastalarında Hepatit C virus enfeksiyonlarının serolojik ve moleküler yöntemlerle araştırılması
Investigation of Hepatitis C virus infections by serological and molecular methods in hemodialysis patients in Kirkuk city-Iraq
  1. Tez No: 760376
  2. Yazar: NAZHAN BAKR MAHMOOD ALBAYATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT SİREKBASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hepatit C virusu (HCV), hem akut hem de kronik karaciğer hastalığının gelişmesine neden olmakta, siroz ve hepatoselüler karsinom riskini önemli ölçüde arttırmaktadır. Epidemiyolojik veriler, 170 milyondan fazla insanın HCV ile enfekte olduğunu göstermektedir. Öte yandan yılda yaklaşık bir milyon kişinin HCV enfeksiyonuna bağlı siroz ve/veya karaciğer kanseri nedeni ile yaşamını yitirdiği düşünülmektedir. Ayrıca HCV enfeksiyonunun en sık görüldüğü popülasyonun hemodiyaliz hastaları olduğu gözlenmektedir. Bu bağlamda, hemodiyaliz hastalarında görülen HCV enfeksiyonuna dair araştırmalar önem arz etmektedir. Çalışmamızda Irak'ın Kerkük ilinde hemodiyaliz ünitesinde tedavi gören hastalarda hepatit C sıklığını serolojik ve moleküler yöntemlerle saptayarak olası risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubundan 200 ve kontrol grubundan 50 olgunun ELISA yöntemiyle Anti-HCV antikor varlığı incelendiğinde; çalışma grubundaki 36 olguda Anti-HCV antikoru saptanırken, kontrol grubundan hiç kimsenin enfekte olmadığı gözlendi. Çalışma grubunda bulunan anti-HCV'si pozitif olan 36 hastadan 30'unun HCV RNA'sı pozitif bulundu. Çalışma grubunda yer alıp Anti-HCV antikoru bulunmayan olgularda ise HCV RNA varlığı gözlenmedi. En yüksek HCV enfeksiyonu oranının 65-74 yaş grubunda olduğu ve üç yıldan uzun süredir diyalize giren hastalarda enfeksiyon oranının arttığı gözlendi. Öncesinde herhangi bir cerrahi operasyon geçirmiş hemodiyaliz hastaları ile daha önce herhangi bir operasyona maruz kalmayan hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı. Çalışma ve kontrol grubu olguları serum ALT, AST, ALP, TSB ve IL-6 düzeyleri yönünden incelendiğinde; gruplar arasında ALT, AST, ALP ve IL-6 düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. Sonuç olarak hemodiyaliz hastaları arasında HCV enfeksiyonunun yaygınlığının kontrol edilmesi ve bu ilişkinin daha net ortaya konulması için periyodik olarak yapılan çalışmaların yararlı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Hepatitis C Virus (HCV) causes the development of both acute and chronic liver disease and increases the risk of cirrhosis and hepatocellular carcinoma at significant levels. Epidemiological data show that more than 170 million people are infected with HCV. On the other hand, it is considered that approximately one million people die on an annual scale because of cirrhosis and/or liver cancer after HCV infection. Also, it is observed that the population in which HCV infection is most common is hemodialysis patients. In this context, studies on HCV infection in hemodialysis patients are important. In the present study, the purpose was to determine possible risk factors by determining the frequency of Hepatitis C in patients who are treated in the hemodialysis unit in Kirkuk, Iraq with serological and molecular methods. When the presence of Anti-HCV antibodies was investigated in 200 cases from the Study Group and 50 cases from the Control Group with ELISA, Anti-HCV antibodies were detected in 36 cases in the Study Group, and no one was infected in the Control Group. HCV RNA was found to be positive in 30 of the 36 patients with positive anti-HCV in the Study Group. The presence of HCV RNA was not detected in the patients in the Study Group who did not have anti-HCV antibodies. It was found that the highest rate of HCV infection was in the 65-74 age group, and the rate of infection increased in patients who had been on dialysis for more than three years. Statistically significant differences were detected between hemodialysis patients who had undergone any previous surgery and those who had not undergone any surgery. When the study and control group cases were examined in terms of serum ALT, AST, ALP, TSB, and IL-6 levels, it was determined that ALT, AST, ALP, and IL-6 levels were statistically significant between the groups. As a result, we believe that periodic studies will be useful in controlling the prevalence of HCV infection among hemodialysis patients and to uncover this relationship more clearly.