Official tender and contract model for public construction works in Turkey-Comparison and criticism
Türkiye'de bayındırlık işlerinde uygulanan resmi ihale ve sözleşme modeli- karşılaştırma ve eleştiri
- Tez No: 76038
- Danışmanlar: DR. ENGİN ERANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
oz TÜRKİYE'DE BAYINDIRLIK İŞLERİNDE UYGULANAN RESMİ İHALE VE SÖZLEŞME MODELİ - KARŞILAŞTIRMA VE ELEŞTİRİ - Seçkin, Ruhi Sinan Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Dr. Engin Erant Eylül 1998, 173 sayfa Türkiye'de devlete bağlı bayındırlık işlerine ait ihale ve sözleşme esasları Medeni Kanun, Borçlar Hukuku, Medeni Muhakeme Usulleri Kanunu ve İhale Yasası temel alınarak hazırlanmıştır. Bu esaslar İhale Şartnamesi, Sözleşme Tasarısı, Bayındırlık İşleri Genel Şartnamesi, Kontrol Yönetmeliği ve bir kısım yardımcı tebliğ, yönetmelik ve kararname dahilinde ifade edilmiştir. Türk bayındırlık işleri resmi mevzuatı uzun senelerdir eleştirilere maruz kalmasına karşın, mevzuata her yıl yayımlanan Uygun Bedel Tebliği dışmda ciddi bir ilave, değişiklik veya yenileştirme yapılmamıştır. Bu çalışma, Türkiye'de devlete bağlı bayındırlık işlerine ait ihale ve sözleşme esaslarının başarılı yurtdışı uygulamaları yamnda ne şekilde daha yeterli ve düzenli bir konuma getirilebileceğini incelemiştir. Bu doğrultuda, Türkiye'de, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve FIDIC (Müşavir Mühendisler Uluslararası Birliği) tarafından uygulanan ihale vesözleşme modelleri tarafsız bir karşılaştırmaya tabi tutulmuştur. İhale ve sözleşme modellerinin adil ve uygulanabilir olabilmesi için, sözkonusu tarafların ihtiyaç ve çıkarları arasında makul bir denge kuran, riskleri ve sorumlulukları taraflar arasında uygun şekilde bölüştüren bir nitelikte bulunması gerekmektedir. Aslında bu,“hukukun üstünlüğü”nün bir gereğidir. Ancak, Türk bayındırlık işleri resmi mevzuatı sadece kamu yararım gözetme içgüdüsü ile hazırlanmıştır. İhale ve sözleşme aşamasında ilişkileri düzenleyen esaslar, tarafların yetki ve sorumluluklarmı eşit olarak şekillendirecek biçimde yeniden gözden geçirilmelidir. Sadece bayındırlık işleri değil, diğer tüm kamu ihtiyaçlarının sağlanmasına ait hükümler, dağınık ve karmaşık resmi dokümanlar ile ifade edilmektedir. Tarafları ilgilendiren yeni idari ve yasal unsurlar çoğu zaman bu resmi ana dokümanlara dahil edilmemekte, ayrı belgeler halinde uygulanmaktadır. Tüm bu dokümanların kapsamlı ve sistematik bir bütün altında toplanması gerekmektedir. Anahtar Kelimeler : İnşaat Sözleşmeleri, BİGŞ, FTDIC, FAR vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OFFICIAL TENDER AND CONTRACT MODEL FOR PUBLIC CONSTRUCTION WORKS IN TURKEY - COMPARISON AND CRITICISM - Seçkin, Ruhi Sinan M. S., Department of Civil Engineering Supervisor : Dr. Engin Erant September 1998, 173 pages The tender and contract arrangement principles for public construction works in Turkey are determined pursuant to Turkish Civil Code, Law of Obligations, Code of Civil Procedures and Tendering Act. These principles are stated in the Standard Bidding Specification, Standard Form of Contract, General Specifications for Public Works, Regulations for Supervision of Public Works and a few aiding regulations, by-laws and ordinances. Although the official statutes for public construction works in Turkey are under objection for many years, no major supplementation, alteration or renovation is performed except the suitable bid declaration that is issued annualy. This thesis analyzes how basic principles of official tender and contract model for public construction works in Turkey be brought into a sufficient and adjusted statue against successful applications abroad. For this purpose an objective comparison is made for the tender and incontract models in Turkey, in United States and by FIDIC (Federation Internationale Des Ingenieurs-Conseils). For tender and contract models to be fair and dependable, they must hold a reasonable balance between requirements and interests of the parties concerned and in particular allocate fairly the risks and responsibilities between the contracting parties. In fact this is an outcome of“superiority of law”. Unfortunately, official statutes for public construction works in Turkey are arranged with the instinct of defending only public needs. This is the major starting point of the problems in the tender and contract models for public works in Turkey. Conditions arranging relations during tender and contract stages must be reviewed in the way regarding authorities and responsibilities of parties equally. Turkish governmental acquisition of public needs, not only public construction works, is governed according to dispersed and irregular set of different official documents. Recent administrative and legal issues affecting the parties are usually not included in the main documents but are used separately. There is a requirement of accumulation of all these documents in a comprehensive and systematic single body. Keywords : Construction Contracts, GSPW, FIDIC, FAR IV